Yaşlanmayı Geciktirmek Sizin Elinizde

Yaşlanmayı Geciktirmek Sizin Elinizde

Yaşlanmayı geciktirmenin ya da sağlıklı bir şekilde yaşlanmanın insanın kendi elinde olduğunu belirten uzamanlar, günlük hayatınızda dikkat edeceğiniz birkaç basit kural ile ömrünüzün büyük bir kısmını ayaklarınızın üstünde, sağlıklı ve genç görünerek geçirebileceğinizi söylüyor. Sağlıklı yaşamak ve genç kalmak için uyulması gereken en temel kuralın yaşam biçiminin düzenlenmesi olduğunu dile getiren uzmanların sağlıklı yaşam formüllerini sizin için derledik.

Ruhsal Rahatlama Her şey den Önce Geliyor

Yaşam koşullarının zorlaşması , kötü şehirleşme ile insanlar arası iletişim kopukluklarının artması , genetik yatkınlık , sosyoekonomik bazı problemler , geçim sıkıntısı gibi ruh halimizi kötü yönde etkileyen faktörler ile gün içinde sık sık karşı karşıyayız. Bu gibi durumların kötü etkilerini yok etmek çoğu zaman imkansız gibi görünebilir. Üzerinizde oluşan stres baskısının önüne geçebilmek için günlük hayatınızın içine kafanızı dinlendirebileceğiniz aktiviteler koyun, egzersiz yapıp dengeli beslenin ve bol bol su için. Bu faktörler düzenli uykuyu size armağan olarak verecektir.

Genç Kalmak İçin Doğru Beslenin

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki doğru besin alımı hem yaşlanmanın geciktirilmesinde hemde hastalıklardan korunmada birincil etkiye sahip. Kafein ve alkolden olabildiğince uzak durulmalı; su , bitki çayları ve taze sıkılmış meyve suları gibi içecekler tercih edilmelidir. Vücudu besleyici, yapıcı ve onarıcı besinlerin doğal yollardan alınması gerekirken , eksikliği durumunda doktor gözetimi altında destek besin alınmalıdır.

Nitelikli Bir Vücut İçin Spor ve Egzersiz Yapın

Çünkü Yaşlanmayı Geciktirmek Sizin Elinizde ;

Sporsal aktiviteler ve Egzersiz yapmak kas kütlesinin korunması , kemik erimesinin önüne geçilmesi ve kalp ve damar sağlığının korunması bazında en büyük önemi taşır. Günlük 60 dakikayı geçmeyen sürelerde düzenli spor yapılmalı. Bu 60 dakikanın 30 dakikasında nefes açıcı hareketler (koşu , bisiklet , dans) yapılması gerekirken kalan 30 dakikanın kasları çalıştırmaya yönelik bir ağırlık programıyla geçirilmesi gerekir. Spor yapılırken 60 dakikanın üzerine çıkılmamasına dikkat edilmesi gerekirken dikkat edilmesi gereken bir başka husus spora başlamadan önce ısınma, açma ve germe hareketlerinin yapılmasıdır.

Yaşam Dergisi sayfamızın Sağlık kategorisini inceleyip, daha farklı konularda sağlık ile ilgili bilgi alabilirsiniz