Yapay Rahim Nedir ?

Yapay Rahim Nedir ?

Rahmin iç kısmına yerleştirilen dokuya yapay Rahim (co culture ) denmektedir. Doğal yollar sayesinde bir türlü hamileliği elde edemeyen kadınlar bu yöntem sayesinde hamile kalma olasılığını göz önünde bulundurabilirler. Çok sayıda yöntemi bulunan tüp bebek  tedavilerinin her biri, birbirinden farklı metod ve yöntemler ile adaylara uygulanmaktadır. Gelişen teknolojiler ile beraber, yaşanan aksaklıkların sebebi her ne olursa olsun farklı formüller ile tüp Bebek tedavisi yapılması mümkün olmaktadır.

Çok sayıda çift, normal yollar ile hamile kalmak istemektedir. Bu ise, bir takım problemler sebebi ile pek mümkün olmadığı zaman, değişik Tedavi yöntemlerinin uygulanması hamilelik tedavisine başvururlar. Bu tedavilerin arasında, son zamanlarda en çok yaygınlaşanlardan biri yapay rahim ( co culture ) uygulanmaktadır. Bu uygulamadan mutlu sonuçlar alan ve yüzleri gülen çok sayıda Hasta vardır.

Yapay Rahim Tedavisi Ne Zaman Uygulanmasına İhtiyaç Duyrulur

Co-culture yöntemi, az önce de ifade ettiğimiz gibi şuan için dünya çapında yaygın olarak uygulanan bir üreme yöntemi değildir. Daha çok, önceki uygulamalarında başarısızlık ile karşılaşmış olan hastaların tekrarlayan uygulamalarında başvurulan alternatif bir yöntemdir. Örneğin, 40 yaş ve üzeri kadınlar, yüksek FSH hormon düzeyi olan kadınlar ve verilen ilaçlara karşı yumurtalık cevabının zayıf olduğu kadınlarda uygulanması tercih edilir. Aşağıdaki maddeler gereğince yapay rahim tedavisi uygulanabilir.

40 yaşından daha fazla olan Anne olmak isteyen adaylar

FSH değeri olağandan çok yüksek olan kişilerde düşünülebilir

Tüp bebek tedavisi daha önce denenmiş ve rahme ait sıkıntılardan kaynaklı nedenlerden başarı sağlanamamış anne adayları için denenebilir

Medikal tedaviye cevap vermeyen ya da kısmen cevap verip tedavide bir türlü aşama kaydedilemeyen hastalar için yapay rahim uygulaması düşünülebilecektir.

Yapay Rahimin Bilimsel Alanda Olumlu Sonuç Verme Yüzdeleri

Bu konuda yayınlanmış pek çok bilimsel raporlar bulunmaktadır. Yapılan bir çalışmada co-culture yöntemi ile embriyoların yaklaşık % 68 oranında gelişmiş aşamaya (blastosist) ulaştıkları ve bu embriyoların nakil edildiği hastalarda ise yaklaşık % 50 civarında hamilelik oranları bildirilmiştir. Aynı şekilde, bu yöntem sonrasında dondurulmuş ve çözülmüş embryo transferleri ile de yüksek hamilelik oranlarının sağlandığı da bildirilmiştir. Ancak bütün araştırmacılar, yüksek başarı oranlarına ulaşıldığını bildiren bu raporları desteklememektedirler.