Ulaşımda Elon Musk Dönemi

Ulaşımda Elon Musk Dönemi

2016 yıllarının sonlarına doğru Elon Musk’ın kurduğu Boring Company basit bir vizyona sahipti. Şehirlerin altında tüneller açacak ve metrolarla taşıma yaparak insanları sıkıcı trafikten kurtaracaktı. Ancak Musk’ın aldığı kişisel taşıma araçları kafaların biraz karışmasına neden oldu.

Belirgin Çevreler Projeden Pek Emin Değiller

SpaceX genel merkezinin yakınında bulunan kişisel taşıma araçları, Kaliforniya’da tünel yapım teknikleriyle denemek için geliştirilmeye devam ediyor. Ancak saatte 150 kilometre hız yapan kişisel taşıma araçlarının trafik ve toplu taşımaya nasıl yardımcı olacağı merak konusu.
Çünkü Musk, tünel çalışmalarına başladığı şehirlerden bu araçlar için özel istasyon alanları verilmesini istiyor. Şehir planlamacılarına göre bu özel istasyon alanlarının toplu taşımanın sıkıntılı olduğu saatlerde otobüslere verilmesi trafikteki tıkanıklığı daha çok azaltırdı. Gözde CEO, tepkiler üzerine bisiklet ve yayalara özel yolların isgal edilmeyeceğini söylese de, birçok kişi hala Boring Company’nin vizyonuyla çeliştiğini düşünüyor.

Elon Musk Tarzı

Gerçek şeyler inşa etmek için Musk’a alan vermeyi düşünen şehirler daha büyük sorularla karşı karşıya. Boring Company gerçekten tünel sondaj teknolojisi ve kişisel taşıma kapsülleriyle toplu taşımada büyük bir gelişme kaydedecek mi? Yoksa yer altı tünellerine ulaşmak için gerekli olan kapsül noktaları trafiğin daha çok sıkışmasına mı neden olacak? Los Angeles’taki çalışmaların tamamlanmasının ardından sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Ancak henüz anlaşma yapmayan Amerikan şehirleri beklemek ve aceleci davranmak konusunda bir kumar oynamak zorunda kalacaklar. Elon Musk’ın çoğu projesinde olduğu gibi bu projeside büyük şeyler vaad edip büyük riskler taşıyor.

Paylaş
Önceki İçerik129 Dokuma İşçisi Kadın
Sonraki İçerikDiriliş Neslinin Amentüsü
Mehmet Yalçınkaya
1997 yılında Mersin'de dünyaya gelen Mehmet YALÇINKAYA 4 çocuklu, aslen Mardin'li bir ailenin en büyük çocuğu. İlk, orta ve lise öğrenimini Mersin'de tamamlayan Yalçınkaya, şuan Karabük Üniversitesi Bİlgisayar Mühendisliği bölümünde eğitim alıyor.