Tembellik Hastalığı ATALET

Tembellik Hastalığı ATALET

Bir çoğumuz gün içinde hatta henüz sabah yataktan çıkmadan önce gözlerimiz kapalıyken günün geri kalanı için planlar yapmaya başlarız. Farkında olmasak bile beynimiz sürekli bir planlama içerisindedir. Peki biz bu planlardan kaçını uyguluyoruz ? Zaman zaman kesinlikle yapmamız gereken işler için bile üşengeçlik sergiliyoruz. Halk arasında bu durum genelde tembellik olarak nitelendiriliyor. Peki bunun bir Hastalık olabileceğini hiç düşündünüz mü ?

tembellik hastalığı atalet
tembellik hastalığı atalet

Tembel Değil , Hastasınız !

Atalet hastalığı genellikle tembellikle karıştırılır fakat klinik olarak incelendiğinde ikisi tamamen farklı kavramlardır. Eğer , konusu ne olursa olsun herhangi bir işe başlıyamıyorsanız Atalet hastalığına yakalanmış olma ihtimaliniz yüksektir. Tembellik keyfi bir durumdur ancak Atalet hastalığının keyfiyeti yoktur. Bir işin nekadar önemli olduğunu bilsenizde bu hastalık sizin o işi yapmanızı engeller kısacası eylem hissine karşı istemsizlik yaratır. Kısaca özetleyecek olursak Atalet söz konusu olan kişiler, ne istediklerini bilirler ama bir türlü harekete geçerek, bu isteklerini eyleme dökemezler.

Atalet’in Belirtileri Nelerdir ?

Gün içinde sürekli devam eden tembellik, önem arz eden işleri sürekli erteleme (burada sorumsuzlukla karıştırılmaması gerekir), günümüzde ortaya çıkan tükenmişlik sendromu, işi yapmama için bahaneler hazırlama, genel olarak isteksizlik, ataletin en bilinen belirtileridir. Nadir görünen başka semptomları bulunsada hastalığın teşhisi için doktorlar , bu belirtileri yeterli görür.

Piskolojik Ve Fizyolojik Atalet

Atalet hastalığı hernekadar bir bütün olarak ele alınsada hastalığa sebep olan yollar hastalığı iki ayrı kategoriye ayırmış durumda. Bunlar piskolojik ve fizyolojik sebeplerden ortaya çıkan Atalet’lerdir. İlk olarak fizyolojik Atalet’de insan bedensel olarak yorgunluk hisseder sebebine bakmaksızın eylem gerektiren işleri erteleme eğilimindedir. Günümüzde masa başı çalışma oranlarının artması fizyolojik Atalet görülme oranlarının artmasınada katkıda bulunmuştur.
Piskolojik Atalet’den bahsedecek olursak Piskolojik atalet en sık görülen atalet türüdür. Çeşitli birçok etkenin tetiklemesi ile ortaya çıkar ve depresif bir yaşam biçimi içinde ilerler. Psikolojik ataletin nedenleri; herhangi bir olduğu Stres, yapılmak istenen şeylere karşın maddi durumun elverişli olmaması, kişiliğin genelinde sürekli olumsuz düşüncelere sahip olmak, yapılması gereken şeye karşı isteksiz olmak, daha önceki hedeflerine ulaşmada başarısız olan kişilerin öğrenilmiş çaresizliği, kişinin kendi içinde yaşadığı değerler çatışması, kişinin kendisine olması gerekenden fazla iş yüklemesi ve yoğunluk gibi nedenlerdir.

Sosyal Hayatınızı Canlı Tutun

Bu nedenlerin dışında ataletle ilgisinin farkına varılmamış birçok neden olabilir. Ancak kesin olan şey ataletin, kişinin yaşamı için oldukça sağlıksız bir durum olduğudur. Neticesinde ruhsal bozukluklar meydana gelebilir ve tedavisi zorlaşabilir. Bu nedenle hastalığa kendinizi yakın hissediyorsanız kısa süreli piskolojik destekler alabilirsiniz. Bunun yanında sosyal hayatınızı canlı tutup hedeflerinizi ve istekleriniz başka insanlara anlatmaktan kaçınmamalısınız.

 

Değerlendirme
Kendinizi Tembel Hissettiğiniz Oldu mu ?
10
Bu Hissi Kolay Atlattınızmı ?
5
Sizce Tembellik Normal Bir Durum mu ?
7
Tembellik Psikolojik mi ?
9
Paylaş
Önceki İçerikSanat insanlığın parmak izidir
Sonraki İçerikKoç Burcu Özellikleri
Mehmet Yalçınkaya
1997 yılında Mersin'de dünyaya gelen Mehmet YALÇINKAYA 4 çocuklu, aslen Mardin'li bir ailenin en büyük çocuğu. İlk, orta ve lise öğrenimini Mersin'de tamamlayan Yalçınkaya, şuan Karabük Üniversitesi Bİlgisayar Mühendisliği bölümünde eğitim alıyor.