Teknolojinin insan Hayatına Etkileri

Teknolojinin insan Hayatına Etkileri

Teknoloji insanlığın varlığından bu yana sürekli gelişerek insanlık adına hizmet etmektedir, bu gelişmeler insanlığın doğa üzerindeki hakimiyetini ileri derece de artırmıştır. Çoğu gelişmeler insanlar için fayda sağlasa bile bunlardan bazıları doğa ve insanların üzerinde olumsuz etkiler bırakmıştır, sonuç olarak teknolojinin insanlar üzerin de hem olumlu hemde olumsuz etkileri vardır.

Teknolojinin insan hayatına etkileri
Teknolojinin insan hayatına etkileri

Olumlu Etkileri

Teknoloji insan hayatını geçmişten günümüze kadar olabildiğince geliştirmiştir. İnsanlar doğası gereğince birçok şeyi merak edip sorgulamaları sonucun da insan hayatını daha da kolaylaştırmak ve insanlığa yararlı olmak için birçok teknolojik çalışmalar yapmışlardır, günümüzde de hız kesmeden devam eden bu çalışmalar insanlığın hayatını daha konforlu bir hale getirmeyi amaçlamıştır, örneğin ulaşım alanın da yapılan birçok yenilik (araba,tren,uçak,gemi vb.) insan hayatını oldukça kolaylaştırmıştır, bir diğer kolaylık ise tıp alanında yapılan çoğu çalışmalar insan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir, teknolojik aletlerin yanı sıra insan hayatındaki önemli gelişmelerden bir tanesi ise hiç kuşkusuz internetdir; sanal alem sanal alış veriş ve sanal habercilik gibi birçok özellik barındıran internet bu özellikleri açısından insanlık için en önemli teknolojik gelişmeler arasında yer alır.

Teknolojinin insan hayatına etkileri

Olumsuz Etkileri

Teknolojinin insanlığa kattığı birçok yararın yanı sıra zararları da vardır, her ne kadar bu zararları göz ardı etsek bile içten içe insanlara zarar vemekte. Son zamanlarda özellikle Telefon gibi bir çok teknolojik aletlerin kullanımı olabildiğince artmıştır, bu yüzden doğaya ve insanlara büyük ölçüde zarar vermektedir. Örneğin uzmanlara göre günlük cep telefonu ile konuşma süresi en fazla beş dakika olmalıdır çünkü telefonun yaydığı radyasyon yüzünden beyin hücreleri olabildiğince zarar görmektedir. Teknolojik aletlerin kullanımı özellikle gelişme çağında olan çocuklara ciddi ölçüde zarar vermektedir çünkü hemen hemen bütün teknolojik aletler azda olsa yaydıkları radyasyon yüzünden gelişme çağında olan çocukların dokularına zarar vererek lösemi veya kanser gibi birçok hastalığa sebep olabiliyor. Bunun yanı sıra Teknolojik Aletler çevre ve doğa kirliliğine yüksek ölçüde zarar veriyor bu durum dünyamızın yaşanmaz bir hal almasına sebep oluyor.

Teknolojinin insan Hayatına Etkileri başlıklı benzer yazılar için Teknoloji Kategorisini inceleyebilirsiniz.