Taekwondo Anlamı Nedir ?

Taekwondo çıplak el ve ayak ile yapılan bir savunma sporudur.

Taekwondo’ nun kelime anlamı üç heceden oluşur; Tae, Kwon, Do diue hecelenir, Tae : Ayak Tekniği, Kwon : El Tekniği, Do : İyi niyete giden doğru yol anlamlarına gelmektedir.

Taekwondo Anlamı Nedir ?

İnsan bedenini de 3 farklı şekilde alan bu savunma sporu Dünya üzerinde kendisini kanıtlamış resmi federasyonu olan bir savunma sporudur. Olgul : Yüz, Montong : Gövde, Are : Belden aşağı kısmını ele almaktadır.

Yaklaşık 2000 yıl önce Kore’de askerlerin savunma sanatı olarak ortaya çıkmış zaman içerisinde Dünya çapında bir üne kavuşarak resmi federasyonların kurulması ile spor olarak devam etmiştir.

Do felsefesinin kendine özgü prensipleri vardır; Terbiye, Nezaket, Saygı ve Disiplin olarak kalıplaşmıştır.

Fiziksel dövüş yeteneklerinin ötesini öğreten daha çok sistematik ve bilimsel olan Taekwondo Sporu Korenin geleneksel dövüş sanatlarından biridir. Beden ve akıl eğitimi yoluyla ruhumuzu ve yaşantımızı güzelleştirmemizi sağlayan bir disiplindir. Bugün global bir spor olup dünyaca bir üne sahip olmuştur ve Olimpiyat oyunlarındaki yerini almıştır.

“Tae”, “Kwon”, “Do” kelimelerinin anlamına daha derinsel bir açıdan bakalım. İngilizce 3 heceden oluşmasına rağmen Taekwondo kelimesi Kore dilinde tek bir kelimedir. “Tae” ayak, bacak, üzerine basmak ; “Kwon” yumruk, dövüş ; “Do” yol veya disiplin anlamı taşır. Eğer bu 3 bölümü bir bütün olarak ele alacak olursak iki önemli genel kavramı fark etmiş olacağız.

Ülkemize gelişi de 1960’lı yıllara rastlamaktadır. 1968 yılında resmi olarak Judo Federasyonu bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye başlamış ilk defa 1976 yılına resmi olarak Avrupa Şampiyonasına katılmış ve Ülkemiz takım halinde Avrupa İkincisi olmuştur

Daha fazla Taekwondo bilgisi için Taekwondo Kategorimizi inceleyebilirsiniz