Sonbahar Mevsiminin Vazgeçilmezleri

Sıcak günler  yerini soğuk , rüzgarlı , yağmurlu günlere bıraktı.  Havaların giderek daha çok soğuyacağı, günlerin kısalacağı ve gecelerin uzayacağı sonbahar mevsimi başladı.Soğuk havalarda , sıcacık yuvamızda sakin bir gün geçirmeyi hepimiz isteriz. Dışarıda yağan yağmuru pencere arkasından izlemenin verdiği huzuru hepimiz özleriz bazen. Sadece oturarak geçirmek yerine eşinizle , çocuklarınızla , arkadaşlarınız ile sonbahar mevsiminde izleyebileceğiniz filmleri sizler için derledik.

Sonbaharın Vazgeçilmez Filmleri

The Reader

İkinci Dünya Savaşı ertesi Almanya. Michael , kendisinden yaşça büyük olan Hanna Schmitz’e aşık olur. Gizli bir ilişki götüren ikilinin aşkı Hanna’nın bir gün ortadan kaybolmasıyla biter. Aradan 8 yıl geçer ve Hukuk okuyan Michael savaş suçları mahkemesinde gözcülük yapıyordur ve bir gün sanık sandalyesinde Hanna’yı görür. Mahkemede Hanna’nın bütün geçmişi ortaya dökülürken , Machael ve Hanna’nın hayatını değiştirecek bir sır ortaya çıkar.

The Reader
The Reader

A Very Long Engagement ( Kayıp Nişanlı )

Birinci Dünya Savaşının tüm hararetiyle devam ettiği dönem 1919. Henüz 19 yaşında olan Mathilde nişanlısı Manech’in cepheden dönmesini beklemektedir. Ama ne yazikki eline sadece nişanlasının  öldüğü haberi geçmektedir. Ama Mathilde bu habere inanamamaktadır. Bunun üzerine araştırma yapmaya başlar ve yaptığı araştırmada nişanlısının beraber savaşmaya gittiği çavuştan , Manech’in başka 4  askerle beraber  bir suç işlediğini ve bu suçun karşılığında ceza aldıklarını öğrenir. Mathilde konuyu daha derinlemesine araştırdıkça ummadığı sonuçlara ulaşır ve gerçekleri öğrenir. Sonbahar Mevsiminin Vazgeçilmezleri

A Very Long Engagement
A Very Long Engagement

Before Sunset ( Gün Batmadan)

9 yıl sonra Jesse ve Jenine , Jesse’nin kitap tanıtımı için gittiği Paris’te karşılaşırlar. Gün doğumundan , batımına kadar dolu dolu geçirecekleri vakitleri vardır.

Before Sunset
Before Sunset

Garden State ( Eve Dönüş )

Andrew Largeman , televizyon kariyerinde pekte başarılı değildir. Hayatı boyunca üzerine baskı kuran ve düşüncelerini etkileyen babası  , tekerlekli sandalyeye mahkum olan annesinin bu durumuna kendisinin sebep olduğuna inandırmıştır. Annesinin ölüm haberini alan Andrew 9 yıl sonra kasabasına geri döner ve kendinin tam zıt karekterine sahip olan Sam ile tanışır. Sam Andrew’in kapadığı kutudan çıkararak gerçeklerle yüzleşmesini sağlayacaktır.

Garden State
Garden State

American Beauty ( Amerikan Güzeli )

Lester Burnham çevresindeki insanlar tarafından sevilmediğini ve horgörüldüğünü düşünmektedir.Karısı Carolyn  uzun süren evliliklerinden sonra sanki ondan nefret ediyor gibi davranmaktadır. Kızı Jane onu küçümsemekte ve patronu sürekli işlerini baltalamaktadır. Yıllardır gizlediği tutkularını yerine getirmek isteyen Lester hayatında birkaç değişiklik yapacaktır. Yaptığı değişikler ve kararlar sonucunda giderek özgürleşen Lester karısı ve kızını daha çok sinirlendirmeye başlar. Lester yaşadığı değişimler sayesinde özgür ve bambaşka bir insan olmaya başlar.

American Beauty
American Beauty

October Sky ( Ekim Düşü )

Tüm erkek çocuklarının babaları gibi maden ocaklarında çalışması beklenen bir kasabada , ailesi tarafından onun için hazırlanan geleceğin dışına çıkan gencin hayatını anlatmaktadır.50’li yıllarda maden kontrolörü olarak çalışan John Hickam oğulları Jim ve Hower’in de kendisi gibi maden kontrolörü olmasını istemiştir. Faket  Jim futbol bursu kazanmıştır. Hower’in ise bambaşka hayalleri vardır.

October Sky
October Sky