Metal Kuş, Drone

Metal Kuş, Drone

Son dönemlerde gök yüzünde adeta bir kuş gibi uçabilen bazı metal cisimlere mutlaka denk gelmiş olmalısınız; peki bu metal cisimlerin teknolojide ne olarak adlandırıldığını ve ne gibi alanlarda kullanıldığını hiç merak ettiniz mi? Eğer merak ettiyseniz doğru adrestesiniz demektir.

Metal Kuş, Drone
Metal Kuş, Drone

Drone Nedir?

Kelime anlamı “erkek arı” olan dronelar günümüzde daha çok İnsansız Hava Aracı (İHV) olarak anılmaktadır. Otonom uçuş yeteneğine sahip olan birçok alete drone diyebiliriz. Çoğu dronların çalışma mekanizmasında bulunan RC(radio controlled veya remote controlled) gibi uzaktan kumanda ve FPV (firs person view) çalışma sistemleri bulunmaktadır; FPV, drone üzerinde bulunan bir kamera ve görüntü verici sayesinde uzun menzillerde droneların kontrol edilmesini sağlar. Droneların uzaktan kontrol edilebilmesi ve belirli bir zaman süresince havada kalması onu bir eğlence aracı ve ticari araç olarak kullanılmasında öncü bir rol oynamaktadır.

Nerelerde Kullanılır?

İcat edildiği ilk dönemlerde daha çok askeri alanda kullanılan dronelar son zamanlarda Teknoloji nin de gelişmesiyle birlikte bir çok alanda kullanılmaya başladı; bu alanlar sağlık, televizyon ve haber sektörü, ulaşım, ticaret, seyahat gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Her bir alan için farklı tasarım ve farklı bir şekilde dizayn edilen bu droneların kendine has özellikleri bulunmaktadır.

Metal Kuş, Drone
Metal Kuş, Drone

Sağlık Sektöründe

Bu tür dronelerin amacı günümüzde ambulansların ulaşamadığı veya trafik sorunu bulunan bazı arazilere sağlık ekiplerinden önce varıp hasta veya yaralıya sağlık ekipmanı ve durum hakkında bilir kişiden destek alınması gibi birçok alanda yardım sağlamak amaçlanmaktadır.

Metal Kuş, Drone
Metal Kuş, Drone

Ulaşım Ve Seyahat Sektöründe

Buradaki asıl amaç ise drone ve taşıt arasında sağlanan bir iletişim ağı sayesinde taşıttan birkaç metre önden uçarak yol, trafik ve trafik kazası gibi birçok durumda sürücüye bilgi vermek ve daha güvenli seyahat etmek baza alınmıştır.

Ticaret Sektöründe

Bu sektörde henüz pek fazla kullanılmasa da ileri ki dönemlerde özellikle kargo veya alış verişlerde önemli derecede kolaylık sağlaması bekleniyor.

Metal Kuş, Drone

Televizyon Ve Haber Sektöründe

Günümüzde haberlerin merkezine muhabirlerden önce varıp görüntü elde etmesi habercilik sektörüne büyük ölçüde yardım etmektedir bunun yanı sıra günümüzde çekilen birçok dizi ve filmlerde kameramanların ulaşamadığı en uç noktalara kolaylıkla uçabilen bu dronelar sayesinde dizi ve filmlerin daha da gerçekçi olmasına büyük olanak sağlamakta.