Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

Makarna Un, yumurta veya sudan yapılmış ve tellerden veya diğer şekiller halinde, yani erişte olarak kalıplanmış yiyecekler, yaklaşık bin yıldır var olmuştur. Makarna İtalya’da nasıl geldiğini en popüler teorilerinden biri, Marco Polo, ünlü Venedik kaşif, Çin’de bulunan erişte getirdi söyleniyor İtalya. Bu, 13. yüzyılda yapıldı ve tarihçilerin değindiği belgeler, meşhur kitabı The Travels of Marco Polo’da . Birçokları için, İtalya’daki makarna bu şekilde ortaya çıktı. Maalesef, makarna İtalya’ya getiren ünlü gezginle ilgili bu hikayelerin tümü, kitabının orijinal metni uzun süredir kaybolduğu için tekrar tekrar yazmaya dayanıyor.

Bununla birlikte, bazı tarihçiler İtalya’daki birçok makarnanın bundan çok daha uzun olduğuna inanıyorlar. Bazılarına göre, Yunanlılar M.Ö. 3. yüzyılda Napoli şehrini kurduklarında, bölgedeki yerliler, arpa ve sudan yapılan, güneşte kurutulan unla yapılan “macaria” tabağına zaten sahiplerdi. Ve “laganum” veya “laganas” adı verilen makarna benzeri bir çanaktan bile bahsediliyordu, bu lazanya bilinen bir selefi idi. M.Ö. 106-43 yılları arasında yaşayan Roma politikacı Cicero, bahsedilen makarnanın tutkusu olduğunu belirtti.

Birçok arkeolog, Marco Polo ‘ nun şimdiye kadar bölgeye gelmesinden binlerce yıl önce, en eski tür makarna ve eriştelerin aslında Orta Asya’da yaratıldığına inanıyor. Ve buradan göçebe Arap kabileleri yoluyla Avrupa’ya doğru batıya doğru ilerledi. Hikayeden hangisi doğru olabilir, gerçekler bunlar: makarna bugün dünyadaki en sevilen yemeklerden biridir ve İtalyan mutfağından ayırt edilemez.

But Müthiş Makarna Çeşitlerine Göz Atalım

Aşağıda, tüm dünyadaki mutfaklarda yaygın olarak kullanılan pek çok farklı makarna çeşidinin yanı sıra bunların her biri ile ilgili bazı önemli bilgiler verilmektedir. Keyfini çıkarın! Veya şu an aç hissettiğinizde İtalyan makarna seçimimizi kontrol edin .

1. BUCATINI

Orta kısımdan geçen bir delikli makarna Spagetti ‘sinin daha kalın bir versiyonunu hayal edebiliyorsanız, bucatini olacaktır . Aslında, bu makarnanın adı, “delik” anlamına gelen İtalyanca “buco” sözcüğünden türetilmiştir. Bucatini, Napoli, Liguria ve Lazio’daki İtalyan bölgelerinden kaynaklanmaktadır ve genellikle pancetta, guanciale gibi lezzetli ürünler ile servis edilmektedir ( püresi, yumurta, hamsi, Sardalya ya da tereyağı sosu ile.

2. PENNE

Penne makarna, küçük bir silindirik şekle sahiptir ve tüketim açısından dünyadaki en popüler 10 makarna çeşidinden biridir. Sicilya’da doğup, İtalya’nın dört bir yanında mükemmel bir şekilde üretilen penne, çeşitli dolgularla doldurulur (örneğin ıspanak ve ricotta) ve domates bazlı veya krema bazlı soslarla servis edilir.

3. SCIALATELLI

Scialatelli , görünüş olarak fettucine ve / veya linguine’e benzer, ancak daha kısa boyda. Güney İtalya’nın Amalfi kıyılarından çıkar ve genellikle çeşitli balık ve deniz ürünleri sosları ile servis edilir.

4. TAGLIATELLE

Popüler makarna türlerinden biri, uzun, düz, şerit benzeri şeritler halinde gelir ve tarihsel olarak İtalya’nın Marche ve Emilia-Romagna bölgelerinde bulunur. Genellikle domuz veya sığır eti ile yanı sıra ragu alla bolognese sos ile servis edilir.

5. CASERECCE

Caserecce , Sicilya’nın yerli bir ülkesidir , ancak popülerliği yakında orta ve güney İtalya’nın çeşitli bölgelerinde yayılmıştır. Biraz “S” şeklinde sarılmış bükülmüş bir şekle sahiptir ve sık sık patlıcan, ricotta ve deniz ürünleri ile servis edilir.

6. MAFALDA

Mafalda , İtalya’daki Molise bölgesinde ve Kraliçe Malfada di Savoia’dan alınıyordu, bu yüzden bu makarna şeklinin alternatif adı reginette (“küçük kraliçe” için İtalyanca). Bu makarna, düz, uzun şeritler halinde kesilir ve dalgalı veya eğimli kenarlara sahiptir ve genellikle İtalyan sosis veya ricotta peyniri ile servis edilir.

7. GNOCCHETTI SARDI

Yerli Sardunya ülkelerinde malloreddus olarak bilinen gnocchetti sardi , neredeyse minik kapakçıkları gibi küçük, kompakt bir şekle sahip bir makarnadır. Çoğu zaman et ya da peynir soslarıyla servis edilirler.

8. GNOCCHI

Bu popüler makarnanın tam kökeni, Roma İmparatorluğu’nun kuruluşundan bu yana etrafında dolaştığı için kesinlikle zordur, ancak kesinlikle İtalya’da yaygınlaştırılmıştır. Gnocchi , küçük bir mantarın büyüklüğünde parçalara bölünmüş hamur kökü türüdür ve genellikle patates, ıspanak, ricotta, yumurta veya peynir içerir.

9. SPAGHETTI

Belki de dünyanın en yaygın makarnalarından biri olan spagetti, Çin’den geldi ve popüler tüccar Marco Polo aracılığıyla Venedik’e ithal edildi. Spagetti erişteleri çok uzun, ince ve yuvarlak şekillidir ve genellikle marinara sosu, köfte ve mantar gibi çok çeşitli soslar, etler ve sebzelerle servis edilir.

10. SAGNE TORTE

Sagne torte , İtalya’nın Puglia şehrinde bulunan spiral şeklinde bir makarnadır ve yaygın olarak çeşitli karışık et sosları ile servis edilir.

11. PACCHERI

Bu son derece popüler makarna tarzı, Calabria ve Campania bölgelerinden kaynaklı ve neredeyse bir bahçe hortumu dilimine benzeyen büyük bir boru şekline sahiptir. Çoğunlukla çorbalara, lazanya ya da ağır sarımsak aksanlı herhangi bir çanağa dahil edilirler.

12. TORTIGLIONI

Napoli’den köken alan tortiglioni , tüpün uzunluğunun biraz diyagonal doğrultusunda uzanan küçük sırtları olan boru şekilli bir tasarıma sahiptir. Bu sadece bakmak güzel bir şey değil, aynı zamanda mükemmel bir işlevsel amaca hizmet ediyor, zira tortiglioni her çeşit gövdeli sosları tutmak için mükemmel bir eşleşmedir.

13. RIGATONI

Rigatoni, borudan uzunlamasına ilerleyen dikey sırtları olan geniş, boru biçiminde bir makarna türüdür. Penne’dan biraz daha büyüktür ve çoğunlukla et ragu ile birlikte çeşitli hafif ve ağır soslarla servis edilir.

14. DITALINI

Başlangıçta Napoli’den selamlayan ditalini, kelimenin tam anlamıyla İtalyanca’da “küçük pervazlar ” anlamına gelir ve bu makarnanın şekline baktığınızda niçin neden görmek kolaydır. Mısır mısırının büyüklüğüne kıyasla tüplere kesilir ve daha küçük boyutundan dolayı “kısa makarna” denir. Ditalini yaygın olarak ricotta peyniri veya brokoli ile servis edilir ve çorbalarda kullanım için mükemmeldi

15. FARFALLE

Emilia-Romagna ve Lombardia bölgelerinde doğan farfalle , benzer şekli nedeniyle “yay-kravat makarna” olarak popülerdir ve genellikle hafif soslar arayan yemekler ve makarna salataları için kullanılır.

16. MACCHERONI

Ayrıca olarak bilinen makarna , maccheroni belki dünyanın en popüler makarna stilleri biridir. Kuzey ve orta İtalya kökenli ve küçük, hafif kavisli, boru biçiminde olup çok yönlü bir yapıya sahiptir. Maccheroni, pişmiş makarna yemeklerinde, çorbalarda veya peynir veya sebze soslarıyla atılmış yaygın bir şekilde kullanılır.

17. LINGUINE

Bu uzun, ince, eliptik, şerit benzeri makarna İtalya’nın Liguria ve Cenova bölgelerinde üretilmiştir. Çok yaygın olarak deniz mahsulleri ve istiridye soslarının yanı sıra arrabbiata veya marinara gibi çeşitli kırmızı soslar ile birlikte kullanılır . Nonna Box son zamanlarda truffle ile güçlendirilmiş bir Tuscan versiyonunu da içerdi !

18. PICI

İtalya, Siena eyaletinde doğan pici , spagetti yağlı bir versiyonu gibi görünen elle haddelenmiş bir makarnadır. Yaygın olarak ragu, sarımsak domates sosu, porcini mantar ve çeşitli oyun eti (örneğin, yaban domuzu, ördek, tavşan, vb.) Ile yenir.

19. RAVIOLI

Bu uber popüler makarna şekli kökeni biraz belirsiz, ancak efsaneye göre Lombardiya bölgesi popülerliğini yaymada büyük bir rol oynamıştır. Kare şeklinde bir makarnadır ve genellikle et, peynir ve sebze gibi çeşitli dolgularla doludur. Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

20. TORTELLINI

İtalya Emilia bölgesinden (özellikle Modena ve Bologna’dan) kaynaklanan tortellini, halka şekilli bir çeşit makarna olup et (prosciutto, domuz eti, vb.) Ve / veya peynir kombinasyonu ile doludur. Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

21. CAPRICCI

Listedeki en garip şekilli makarnalardan biri olan capricci  , İtalya’nın Puglia kentinden geliyor ve okyanus mercanına benzeyen düzensiz şekillere sahip. Capricci genellikle kalın veya ince soslarla yenir. Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

22. FUSILLI

Bu uzun, kalın, tirbuşon şeklinde makarna, esas olarak Güney İtalya’dan geliyor ve en çok domates sosu ve peyniri ile sunuluyor.

23. CANULE

İtalya’da kök salmış asırlık bir tarihe sahip olan kanül , ince veya kalın soslarla servis yapmak için mükemmel, uzun, biraz ince tirbuşon şeklinde bir makarnadır. Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

24. CHIOCCIOLE

Ortadoğu yolu ile İtalya’ya getirilen bu küçük boru şekilli makarna makarna benzeri, ancak daha kavisli bir şekle ve ince sırtlara sahip. Yuvarlak şekli salyangoz benzeri bir görünüm kazandırabilir, bu nedenle chiocciole (“salyangoz” için İtalyanca) denir . Chiocciole, çorbalarda veya hafif veya ağır soslarda kullanım için mükemmeldir. Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

25. DITALI

Bu kısa kesilmiş makarna tüpleri yaklaşık 1/8 inç uzunluğundadır ve Sicilya kaynaklıdır. Ditali , çorba ve makarna salatalarında yaygın olarak kullanılır. Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

26. ZITI

” Ziti  ” kelimesi gerçekte “nişanlı” anlamına gelir, çünkü bu makarna geleneksel olarak İtalyan düğünlerinde servis edilmektedir. Peynir, et, sosis, biber, mantar, soğan vb. Ile kombine edilen pişmiş güveç yemeklerinde (örneğin, “pişmiş zit”) ana bileşen olarak sıklıkla işlev gören orta boy bir boru şekilli makarnadır. Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

27. FRICELLI

Güney İtalya’nın Puglia bölgesinde doğan fricelli , yuvarlak bir boru şeklindedir ve bir köfletutarlılığa sahiptir. Patlıcan, domates veya çeşitli kremsi sostanlarla servis edilir.

28. ORECCHIETTE

Başlangıçta İtalya’nın Puglia bölgesinden olan orecchiette , küçük bir kulak şeklinde makarna olup, genellikle rapini veya brokoli ile servis edilir ve aynı zamanda domates veya et sosu ve ricotta peyniri ile birlikte kullanılmak üzere bir favori. Aslında, Nonna Box’un Puglia kutusu, bu özel makarna ile birlikte Nonna Ripalta’nın geleneksel bir tarifi de içeriyordu.

29. STELLINE

Stellin menşeli bölge biraz tartışmalı bir konudur ancak Stelline’nin kökeni İtalya’da olduğunu söylemek için yeterlidir. Bu minik yıldız şekilli makarna, çorbalarda tercih edilen bir seçimdir.

30. PASSATELLI

İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinden gelen passatelli , pirinç şehriye benzeri, ancak biraz daha kalın bir görünüme sahip ince bir makarnadır. Yumurta, ekmek kırıntısı ve rendelenmiş Parmesan peynirinden oluşur ve genellikle tavuk suyu içinde pişirilir.

31. MEZZE PENNE

Mezze penne , normal penne makarnasından biraz daha kısa ve daha narindir, ancak aynı sırtlara sahiptir. Campagnia’nın yanı sıra kuzey İtalya’nın çeşitli bölgelerinde de zevk alır ve geleneksel olarak domates sosu veya spicier arrabbiata sosu ile eşleştirilir.

32. LASAGNE

Garfield’ın en sevdiği makarna olarak bilinen lasagna, Napoli’de başladı ve dalgalı kenarlı, uzun, düz, dikdörtgen şeklinde. En çok, çeşitli soslar, peynirler ve diğer malzemelerle serpilmiş lazanya tabakaları ile yapılan pişmiş bir güveç çanağı olarak sevilir.

33. CROXETTI

Croxetti , kuzey İtalya’daki Liguria bölgesinden kaynaklanır ve karmaşık desenleri veya kalıpları tasvir etmek için elle (veya makine) damgalanan bir madalyon taklit eder. Geleneksel olarak et, mantar, pesto, balık veya hafif krem ​​gibi soslarla servis edilirler. Nonna Box son zamanlarda bu nispeten bilinmeyen makarna Liguria kutusuna dahil edildi ; bu da Nonna Anna Maria’nın hoş diskleri kutunun kavanoz kavanozu içinde tatmak için çağıran bir reçete ile geldi.

34. VERMICELLI

İtalyan kurdu “küçük solucan” sözcüğünden, vermicelli, spagettiye çok benzer bir şekle sahiptir ancak üretilen yere bağlı olarak daha kalın veya daha ince olabilir. Diğer makarna türlerinde olduğu gibi, genelde kalın ve ince sosların çok çeşitli çeşitleriyle sunulur.

35. AGNOLOTTI

İtalya’nın Piedmont bölgesinden gelen bu kare şekilli makarna, genellikle her iki yana bir inç ölçülür. Doldurma ile diğer makarna türleri gibi, genellikle et veya sebze ile doldurulur.

36. TORTELLONI

Tortellini’ye benzer, ancak daha büyük olan tortelloni , Emilia bölgesinde doğdu ve çaydanlık tarzı bir tutarlılığa sahip. Tortelloni genellikle ricotta peyniri ve ıspanak gibi çeşitli yapraklı sebzelerle doludur.

37. TORTELLI

İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde başlayan bu kare şekilli makarna, mantılara çok benzer ve tipik olarak et, peynir veya mantar ile doludur. Tortelli’de ayrıca bologna sosu veya eritilmiş tereyağı da servis edilir.

38. FILINI

“Küçük kedi bıyıkları” anlamına gelen İtalyanca sözcükten türetilen Filini, kesinlikle adaşı gibi çok küçük ve ince olan bir şekle sahiptir. Çoğunlukla İtalya’nın Puglia bölgesi ile ilişkilidir ve genellikle çorbalara yoğunlaştırıcı bir madde olarak ilave edilir.

39. ANELLI

Makarna küçük, ince halkaları Spaghetti-O’s gibi gıdalarda ölümsüzleşti ancak Anelli , Chef Boyardee’nin günlerinin çok ötesine geçen bir geçmişi var. Sicilya’da bulunan anelli, çorba ve makarna salatalarında daha çok beğenilmektedir.

40. ANELLINI

Bu makarna temelde anelli’nin küçük bir versiyonudur, boyunun dörtte biri kadardır. Ayrıca Sicilya’yı selamlayan anellini , çorba, makarna salatası ve et ragu ile birlikte kullanılır.

41. BIGOLI

Bu uzun, kalın, boru şeklinde ekstrüzyon yapılmış makarna, Venedik köklerine ve genellikle karabuğday ya da tam buğday unundan yapılır. Bigoli , genellikle çeşitli kalın veya et soslarıyla , en popüler ördek ragu olanlardan biriyle tadını çıkarıyor .

42. STROZZAPRETI

Emilia-Romagna, Umbria, Marche ve İtalya’nın Toskana bölgelerine Ortak, strozzapreti sıcak köpek topuz şekli nedeniyle cavatelli benzer bir el haddelenmiş makarna, ama biraz daha uzun olduğunu ve hafif bir büküm özellikleri . Genellikle krema veya et soslarıyla servis edilir.

43. BAVETTE

Spagetti’ye benzer, ancak biraz düz dışbükey kesitli olan bavette Cenova’dan  gelip, geleneksel pesto soslarıyla ya da sebzelerle servis edilir.

44. TAGLIOLINI

Liguria, Marche ve Emilia-Romagna bölgelerinde kök salmış olan tagliolini , fettuccine benzeyen, kurdele benzeri, uzunluğu yaklaşık 1 inç genişliğinde bir makarna türüdür. Tagliolini, en popülerlerinden biri bologna sosu olan çeşitli sostanlarla servis edilir.

45. PIZZOCCHERI

Kuzey İtalya’daki Lombardiya bölgesi, karpuz ve tam buğday unu kombinasyonundan yapılan, düz, kısa, şerit benzeri bir makarnalık olan pizzoccheri’nin kökenini talep ediyor . En benzersiz makarna türleri arasında, genellikle Nonna Carla’nın Lombardiya Nonna Kutusunda paylaştığı (ve kutusunun pizzocheri partisini kullanan!) Çılgınca popüler bir tarifi olan yeşil, patates ve peynir içeren preparatlarda kullanılır. Senin alın pizzoccheri makarna .

46. SPAGHETTI ALLA CHITARRA

Abruzzo, İtalya, spagettiye benzeyen ancak daha kesitli bir şekle sahip olan bu belirli makarnanın orijin kaynağı. Özel kılan şey – ve ona adını verir -, chitarra (gitar demek) adlı bir müzikal benzeri alet kullanılarak yapılmış olması ve yeni kesilen ipleri serbest bırakmak için bükülmesi gerekir. Spagetti alla chitarra , çok çeşitli et ve krema soslarıyla servis edilebilir ve Nonna Box’un yaklaşmakta olan Abruzzo kutusunda tadılabilir .

47. TAGLIERINI

Taglierini , tagliolini için başka bir addır (yukarıda açıklanmıştır). Taglierini’nin genellikle tereyağı ve truffles ( tajarin olarak bilinen bir tarifi ) veya kavrulmuş et sosu ile servis edildiğine dikkat edilmelidir .

48. TRENETTE

Trenette kurutulmuş, dar, düz bir makarna olup, yaygın olarak İtalya’daki Liguria ve Cenova bölgeleriyle ilişkilidir. Genellikle trenette al pesto olarak bilinen geleneksel bir preparatta bir pesto sosu ile servis edilir .

49. CANNELLONI

Bildirildiğine göre ilk İtalyan şef Nicola Federico tarafından Napoli’de kurulan cannelloni , boru şeklindeki veya silindirik bir makarna olup genellikle 3-4 inç uzunluğundadır ve genellikle peynir, et, sebze veya balık dolması ile doldurulur.

50. CAVATAPPI

Güney İtalya’da doğan ve “tirbuşon” kelimesini İtalyan sözcüğünden alan cavatappi , içi boş, spiral şeklinde bir makarnadır ve yaklaşık 1 inç uzunluğundadır ve bazen yüzeyinde sırt veya oluk bulunur. Cavatappi, tipik olarak domates esaslı soslarla servis edilir ve genellikle provolone, mozzarella ve Parmesan gibi peynirlerle eşleştirilir.

51. GARGANELLI

Tüp şekle dönüştürülmüş düz, kare bir makarna erişte olan garganelli , İtalya’nın Romagna bölgesinde köklü olup makarna borularını ahşap tarak üzerine yuvarlayarak oluşturulan ayırıcı oluklar ile bilinir. Garganelli, sık sık yediğimiz prosciutto e piselli servisiyle , yani soğan, bezelye ve tuzla işlenmiş jambon karışımı içeren bir çanakta servis edilir.

52. CAVATELLI

Cavatelli , “oyuk ya da oymak” anlamına gelen İtalyanca fiil ” cavare ” nin adını taşır ve tam olarak bu güney İtalyan kökenli makarnası – sıcak köpek topuzuna benzer küçük, oyuk bir kabuk gibi görünen adıdır. En lezzetli makarna çeşitlerinden biri olan cavatelli, çoğunlukla ricotta peyniri ve domates sosuyla birlikte sunulmaktadır.

53. CONCHIGLIE

Bu küçük, deniz kabuğu şeklindeki makarna İtalya’dan gelmektedir ve bölgedeki en popüler makarna şekillerinden biridir, çünkü daha çok sos tutmak için özel olarak tasarlanmıştır. Conchiglie’nin genel uygulamaları arasında makarnalar, çorbalar ve güveç bulunur.

54. FOGLIE D’ULIVO

İtalya’nın Puglia bölgesinden gelen foglie d’ulivo , zeytin yaprağına benzer şekilde el yapımı bir makarna türüdür. Genellikle kremalı bir zeytin sosu ya da fesleğenli domates sos ile servis edilir.

55. LUMACHE

Chiocciole gibi diğer makarna türlerine benzer lumache , sosun daha iyi tutulması için tipik olarak bir kıvrımlı uca sahip küçük, salyangoz şeklindeki makarna kabuklarıdır. Köklerini Sicilya’da bulurlar ve genelde biraz daha ağır, daha yoğun soslar ile sevilirler.

56. PIPE

Kuzey İtalya’nın orta kesimindeki bu içi boş makarna, bir salyangoz kabuğunu andıran ancak bir ucunda düzleştirilmiş bir açıklık içeren kavisli bir şekle sahiptir. Boru çiftleri, tıknaz et, sebze ya da krema sosu ile iyi.

57. ROTELLE

Pek çok benzersiz makarna çeşidinden biri olan bu eğlenceli vagon tekerlek şeklindeki makarna, kuzey İtalya’dan çıkar ve genellikle domates bazlı veya krem ​​esaslı soslu yemeklerde kullanılır. Orada arasındaki fark üzerinde bazı küçük karışıklık olmuştur Rotelle ve Burgu birkaç makarna markaları tirbuşon şekilli makarna adlı Rotelle üretmek gibi, ama gerçek Rotelle makarna vagon tekerlekleri şeklindedir.

58. TROFIE

Kuzey İtalya’daki Liguria’dan gelen trofie , ince, kısa, bükülmüş makarna olup, elle ilginç çarpık şekiller içine alınmaktadır. Trofie için geleneksel Liguran uygulaması, bir fesleğen sosu ile servis yapmaktır, ancak aynı zamanda hafif domates sosuyla da sıklıkla beğenilmektedir.

59. FREGOLA

Bu Sardunya orijinli makarna, İsrail kuskusuna benzer boyut ve şekle sahiptir ve irmik hamurundan oluşur ve kabaca 2-3mm çapında küçük toplar haline getirilir. Fregola , genellikle, bazı fregola ile birlikte Sardunya Nonna Kutusuna dahil olan Nonna Antonia’dan bir tarifi olan domates sosu ve salatalıklarla hazırlanır!

60. QUADRETTINI

Bildirildiğine göre İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde doğan bu küçük, düz makarna sıklıkla kare veya üçgen şeklinde gelir ve en çok ince çorba çorbalarında kullanılır.

61. CAPPELLETTI

İtalya’daki eski Modena kentinden yola çıkan cappelletti , “küçük şapka” anlamına gelen İtalyan sözcüğünden alınıyor ve şekli bu benzerliği kesinlikle alıyor. Bir dolma tarzı makarna olarak, cappelletti’ye et dolması yapılır ve genellikle zengin bir tavuk veya capon suyu bulunur.

62. FAGOTTINI

Sicilya kökenli olduğu düşünülen fagottini , rasgele şekilli makarnanın uygun bir açıklaması olan “küçük paketler” için İtalyanca. Fagottini, genellikle yeşil fasulye, havuç ve soğan gibi sebzelerin yanı sıra zeytinyağıyla doludur.

63. MEZZELUNE

“Yarım aylar” anlamına gelen İtalyan sözcüğünden mezzelune şekli yarı dairesel olan makarna dolmasıdır . Kuzey İtalya’nın otonom bir bölgesi olan Tyrol’den geldi ve genellikle Bitto peyniri, yumurta, süt ve beyaz biber ile doluydu. Mezzelune, normalde porçini mantar, beyaz şarap ve tatlı tereyagından oluşan bir sos ile servis edilir.

64. SPÄTZLE

Çoğu makarnanın aksine Spatzle , güneybatı Almanya’nın Swabian halkından kaynaklanır. Tipik olarak yuvarlak şekilli yumurta bazlı bir makarnadır, ancak el yapımı yapıldıklarında düzensiz şekle dönüşebilir. Sadece yumurta, un ve tuzdan oluşur, spatzle genellikle tereyağı veya sos veya kremsi sosla kaplanmış bir garnitür olarak servis edilir.

65. SEDANI

Penne makarnanın açılı kenarlarını keserseniz , temelde sedani olurdunuz . Kökenleri bilinmemekle birlikte, Sicilyalı doğumlu penne bir atılım olarak ortaya çıkmış olduğunu varsaymak mantıklıdır. Sedani genelde domates sosuyla servis edilir, ancak peynir veya tereyagiyle sade olarak servis edildiğinde de bir favori.

66. PAPPARDELLE

İtalya’nın Toskana kentinin orta-güney bölgelerinden gelen pappardelle , şeffaf şerit tarzı makarna olup geniş fettuccine benzemeyen çok geniş bir kesime sahiptir. Pappardelle, etten kabuklu deniz hayvanlarına, sebzelere kadar çok çeşitli soslar için mükemmel bir eşleşen makarna çeşitleri arasında yer almaktadır.

67. FETUCCINE

Bu oldukça popüler makarna biraz esrarengiz kökene sahiptir, çünkü İtalya’nın çeşitli bölgelerinde birçok farklı ismin geçtiği bir makarnadır. Kalınlığı uzun, düz, şerit benzeri makarnadır ve tipik olarak 10 inç uzunluğunda ve yaklaşık 1/4 inç genişliğindedir. Fetukin, her çeşit mutfak uygulamasında kullanılır, ancak çoğunlukla kremalı Alfredo sosuyla kullanımı için İtalya’nın dışında bilinir.

68. TORCHIETTI

İtalyan menşeli bu makarna şekli boru şeklindedir ve kısa kesilir ve kıvrılmaya başlar. Torchietti , çoğunlukla bolognese veya sosis sosu ile eşleştirilir.

69. SPAGHETTINI

Spagetti’nin daha küçük, daha inceltilmiş bir versiyonunu hayal edebiliyorsan, temel olarak spaghettini budur. Spaghettini, pek çok makarnanın yanı sıra İtalya’nın bir yerlisi arasında kalınlık skalasında spagetti ve vermicelli arasında bir yere düşüyor ve domates bazlı veya zeytinyağı bazlı sostanlarla sunuluyor.

70. CALAMARATA

Bu kalın, halka şeklindeki makarna Napoli’den gelir ve benzer görünümü nedeniyle genellikle kalamar halkaları ile karıştırılır. Calamarata , boru şeklinde olması nedeniyle Paccheri makarna türlerine aittir ve ağır krema soslarıyla çok iyi eşleşir. Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

71. TONNARELLI

Tonnarelli bazıları kare spagetti olarak bilinir. Bununla birlikte, birçoğu için, belki de Abruzzo bölgesinden gelen spagetti alla chitarra’nın Roma versiyonu olarak daha uygundur . Sonuçta, tonnarelli, spagetti alla chitarra’da olduğu gibi hemen hemen aynı şekilde yapılabilir . Yani, aynı taze makarna hamur tarifi kullanın, hamur tabakasını aynı kalınlıkta döndürün ve makarna hamurunu bir chitarra adı verilen dizelerle kesin . İlginç bir şekilde, hamuru kesmek için çizgili bir pervane kanadı kullanabilirsiniz ve bu size hemen hemen aynı sonuçları verecektir. Teknik olarak, tonnarelli ve spagetti alla chitarra , neredeyse aynı makarnadır, yalnızca farklı isimlerle, nerede olduğunuza bağlı olarak. Abruzzo’daysanız, siz onu ararsınızspagetti alla chitarra , ancak Roma’da iseniz, tonnarelli diyorsunuz. Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

72. ACINI DI PEPE

Kelimenin tam anlamıyla “biber” anlamına gelen acini di pepe , kuskus gibi görünebilir, ancak aslında sadece küçük taneler gibi görünen makarna türüdür. Aslında, bazı insanlar onlara ” pasta ” derler , yani “küçük hamur”. Genellikle tahıl gibi pişirilir, ancak pişirme süresi sadece 4-9 dakikadır. Genellikle çorbalar ve salatalar için kullanılır ve genellikle İtalyan Düğün çorbası için tercih edilen içeriktir. Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

73. ANGEL HAIR (CAPELLI D’ANGELO)

Capelli d’angelo, bir başka melek tüyü, makarna türü spagetti gibidir. Bununla birlikte, spagetten farklı olarak, genelde çok ince, yaklaşık 0.031-0.035 inç çapındadır. Genellikle çorbalar ve deniz ürünleri yemekleri veya hafif soslar için kullanılır. Pişirme süresi yaklaşık 2 ila 4 dakikadır ve genellikle kuş yuvasına benzeyen bobinler halinde satılmaktadır. Bu klasik makarna şekilleri biridir ve 14 yılından beri İtalyan yarımadasında bulunan popüler makarna olmuştur. Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

74. CAPPELLINI

Melek saçından biraz daha kalın makarna, cappellini genellikle melek saçlarıyla karıştırılır. Muhtemelen, hem çorba ya da hafif soslarla kullanılan ince, hassas cırtlı makarnalardır. Bununla birlikte, benzerliklere rağmen, cappellini aslında farklı bir makarna olarak düşünülür. Çapı genellikle 0,033 ila 0,036 inç arasında ve pişirme süresi 2 ila 6 dakikadır.

75. FILEI

Melek saçından biraz daha kalın makarna, cappellini genellikle melek saçlarıyla karıştırılır. Muhtemelen, hem çorba ya da hafif soslarla kullanılan ince, hassas cırtlı makarnalardır. Bununla birlikte, benzerliklere rağmen, cappellini aslında farklı bir makarna olarak düşünülür. Çapı genellikle 0,033 ila 0,036 inç arasında ve pişirme süresi 2 ila 6 dakikadır. Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

76. ORZO

Orzo aslında “arpa” için İtalyan kelimedir ve bu nedenle birçok kişi gerçek tahıl için bu makarna biçimini karıştırır. Karışıma daha fazla karışıklık getirmek için, makarna şekli, arpa taneleri ile biraz benzer görünen büyük pirinç tanelerini andırıyor. Muhtemelen neden budur (belki karışıklığın bir kısmını hafifletmek için), bu makarna şekli aynı zamanda risoni olan İtalyan’da “büyük pirinç” anlamına gelen başka bir adla da geçmektedir .

Orzo makarna, belirli bir İtalyan bölgesi için tipik değildir ve çoğunlukla salatalar, çorbalar ve pişmiş güveçler için kullanılır. Orzo’yu bulabileceğiniz popüler İtalyan yemeklerinden biri

77. PASTINA

Gerçekten “küçük hamur” ya da “küçük makarna” anlamına gelen İtalyanca bir sözcük olan pastina, tahıllara benzeyebilecek ancak aslında herhangi bir şekil olabilecek küçük parçalardan oluşan bir makarna çeşididir. Nitekim, acini di pepe’ye bazılarında pastin denir. Pastina buğday unundan ve bazen de yumurtadan yapılır. Her bir parçanın tipik boyutu genellikle 1/4 inç veya daha küçüktür. En yaygın pastina şekillerinden bazıları minik yıldızlar, kabuklar, tüpler ve makarna. Pasta çoğu orzo gibi çorba ve salatalarda da kullanılır.Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

78. TROCCOLI

Apulia ve Basilicata bölgelerine özgü makarna, trokoli, makarna spagetti türüdür. Bununla birlikte, kesiti, oval veya kare şeklinde, spagetti alla chitarra gibi şekillendirilmiştir . Aslında, çoğunlukla spagetti alla chitarra’ya kıyasla görülür . Bu sadece şekli yüzünden değil, aynı zamanda onları yapmak için kullanılan araç yüzünden.

Troccoli olarak adlandırılan bir çizgili oklava kullanılarak yapılır troccolo veya troccolaturo . Spaghetti alla chitarra , diğer taraftan, chittara denilen tellerle özel tahta bir tahta kullanarak yapılır . Bununla birlikte, kare trokoli makarnası, hemen hemen bütün spagetti alla chitarra’ya benzediğinden, iki makarnayı yapmak için her iki aleti de kullanabilirsiniz. Sadece Abruzzo’da iseniz, spagetti alla chitarra , ancak Apulia ya da Basilicata’daysa, trokoli olduğunu unutmayın.

79. BUSIATE

Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna
Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

Batı Sicilya’da bir alan olan Trapani’de sadece bir makarna türü bulunur. Makarnalık buğday unu ve suyu, tıpkı güney İtalya’daki en taze makarna gibi yapılır. Makarna adı, kuru kumlu topraklarda yetişen çimlerden ince bir çubuk olan “busa” kelimesinden gelir. Geçmişte busiate yapan üreticiler, “busa” çubuğu kullanarak hamuru tirbuşon vida şekillerine çevirirler. Günümüzde çoğu, onları yapmak için özel bir metal tel veya örgü iğne kullanıyor.

Kurutulmuş iş yeri piyasada da mevcuttur, ancak çoğu Sicilya’da bulunan aileler genellikle ev yapımı olan taze olanları tercih etmektedir. Meşgul en iyi deniz mahsulleri açısından zengin Sicilya adasında oldukça popüler olan meşhur pesto alla Trapanese sosunun yanı sıra balık bazlı soslarla da kullanılır. Makarna Çeşitlerine Şaşıracaksınız, Lezzeti Farklı 79 Çeşit Makarna

Yemek Kategorisindeki Diğer Yazılarımız için Tıklayın