Maden Suyu Sağlığa Zararlı Mı

Maden Suyu Sağlığa Zararlı Mı

Yemeklerden sonra genellikle midemizi rahatlatmak için maden suyu içeriz. Sadece yemeklerden sonra tüketilmediğide bir gerçek. Kahve yanında veya bir cafeye oturulduğunda içilebilmektedir. Peki maden suyu sandığınız kadar sağlıklı mı ? Tatlı  asitli içecekleri fazla tüketmemek gerektiğini hemen hemen çoğumuz biliyoruz. Bu içeceklerdeki aşırı şekere bir de karbonizasyon yoluyla asit eklenince daha da sağlığa zararlı hale geldiğini biliyor muydunuz ?  Bir bardak kolanın içine bir bozuk para atıp birkaç saat bekletince paranın nasıl temizlendiğini görürüz. Bunun nedeni ise koladaki fosforik asitin para üzerindeki oksit kaplamayı eritmesidir.

Aşırı Yemeyi Önler

Maden suyu, suya basınçlı bir şekilde karbondioksit eklenmesi yoluyla oluşur. Böylece suya hafif bir asit olan karbonik asit eklenmiş olur. Nasıl ki her şeyin fazlası zararlı maden suyunu da fazla içtiğiniz taktirde bir şişkinlik hissedersiniz. Fakat Japon araştırmacılar bu yan etkinin avantaja dönüştürülebileceğini düşünmektedirler. Örneğin ; Gece boyu aç bırakılan bir gruptan  sabah normal Su ya da maden suyu içmeleri istenmiş. 250 ml alan bir büyük bardak suyun 900 ml gaz ürettiği görülmüş. Bu gruptakiler hiç yemek yememiş olmalarına rağmen midelerinin dolu olduğu hissiyatına kapılmışlar. Ayrıca midede oluşan bu gaz rahatsız edici bir gaz değildi. Yani midede doluluk hissi yarattığı için aşırı yemeyi önlemede çözüm olarak kullanılabilir.

Kemik Sorunları

Maden suyunun kusma, ishal, aşırı Alkol gibi durumlarda vücudun susuz kalmasını önlemede kullanılabileceğine inananlar vardır. Fakat bu içeceklerde, su kaybını giderme maksadıyla özel hazırlanmış emülsiyonlardaki tuz ve şeker oranı söz konusu olmadığı için aynı etkiyi göstermesi oldukça  zordur. 2006’da yapılan bir araştırmada kemik yoğunluğu ile asitli içecekler arasında herhangi bir bağ olup olmadığını inceleyen bir araştırma yapılmıştır. Kola türü asitli içecekleri içen kadınlarda Kemik yoğunluğunun biraz daha düşük olduğu görülmüştür. Ancak bunun nedeni koladaki fosforik aside ve kafeine bağlanıyor. Fakat bu maddeler maden suyunda bulunmamaktadır. Bunlar kemiklerin güçlenmesini sağlayan kalsiyumun emilimini azaltmış olabileceği ihtimali üzerinde durulmaktadır.

Diş Minesini Eritir Mi?

Peki, maden suyunundiş minesi üzerinde etkisi var mı? Bu konuda da fazla bir araştırma bulunmamaktadır. Özellikle maden suyu üzerinde yapılmamış olsa da 2007’de yapılan bir çalışmada farklı asitli içeceklerin diş minesine zararı değerlendirilmiştir. En fazla asit içeren içecekler bakımından kola, diyet kola ve kahvenin ilk sırada yer aldığı belirtilmiştir. Burada sadece içecekte bulunan ve asit-baz dengesini gösteren pH oranı değil, asitin ağızdaki tükürük ve diğer besinlerle birleştiğinde yarattığı etki de önemlidir. Meyve içermeyen kola türü karbonatlı içecekler bu konuda da ilk sırada yer alıyor. Ardından diyet kola, meyvalı asitli içecekler, meyve suları ve kahve geliyor. Yani bazı asitli içecekler diş minesinin erimesine yol açabiliyor.