Kuralları Alt Üst Eden Dev Gezegen

Kuralları Alt Üst Eden Dev Gezegen

Gözlerini bir an bile gökyüzünden ayırmayan gökbilimciler neredeyse her saat başı yeni bir gök cismi görüyor veya bir gök olayına şahit oluyorlar. Bugün Warvick Üniversitesi astronomlarından bir keşif haberi geldi fakat bu haber alışılmışın dışında bazı nitelikler taşıyordu. Gözlemlerini sürdürürken yeni bir gezegen keşfeden yetkililer bu yeni gezegenin alışılmışın tersine yörüngesinde döndüğü yıldızdan nerdeyse iki kat daha büyük olduğunu söylediler.

Astronomi Prensiplerine Aykırı

Dünyadan yaklaşık 600 ışık yılı uzaklıkta olan bu gezegen bugüne kadar benimsenmiş olan bazı astronomi prensiplerini tarihe gömdü.
NGTS-1b adlı gezegen neredeyse Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter boyutlarında ve yörüngesinde döndüğü kırmızı cüce yıldızın iki katı büyüklükte. Bugüne kadar gezegenlerin, yörüngesinde döndükleri yıldızlar tarafından oluşturulduğu teorisi kabul görüyordu. Ancak NGTS-1b’yi keşfeden Warwick Üniversitesi astronomları, yeni gezegenin bu teoriyle çeliştiğini söylüyor ve gezegenlerin güneş sistemi dışından gelen etkilerle de oluşuyor olabileceği fikrinin ortaya çıktığını vurguluyor. Daha önce yıldızından büyük bir gezegene hiç rastlanmadığını söyleyen Dr Daniel Bayliss, bizim için böyle alışılmadık bir gezegen bulmak tamamen sürpriz oldu. Şimdi amacımız bu tür gezegenlere ne sıklıkta rastlandığını tespit etmek diyor.

530 Derecelik Yüzey

Yeni gezegen Şili’deki Atamaca çölüne yerleştirilmi yeni nesil transit gözlem teleskop sistemiyle bulundu. Gökbilimciler bu gezegene sıcak jüpiter lakabını taktılar. Etrafında dödüğü yıldıza çok yakın olan bu gezegenin büyük oranda gazdan oluştuğunu ve yüzey sıcaklığının yaklaşık 530 derece olduğu söyleniyor.
Gezegeni keşfeden teleskop direktörleri bu gezegeni bulmanın çok zor olduğunu çünkü yörüngesinde bulunduğu yıldızın çok soluk olduğunu açıklamalarına eklediler.
Son olarak cüce yıldızlar evrende en sık rastlanan yıldız türü olarak kabul gördüğü için böyle yıldızından büyük gezegenlere rastlamanın daha çokça mümkün olabileceği belirtildi.