Köyden indim Şehre Filmi Gerçek Oldu

Köyden İndim Şehre Filmi Gerçek Oldu

Çorum’da çekilen  Köyden İndim Şehre filmi gerçek oldu. Bir Çiftçi tarlasını sürme esnasında Roma dönemine ait olan Hırsızlar Tanrısı olarak adlandırılan Hermes Heykelini buldu .

Köyden İndim Şehre Filmi Gerçek Oldu
Köyden İndim Şehre Filmi Gerçek Oldu

2 Bin Yıllık

Yapılan incelemeler de 2 bin yıllık olduğu öğrenildi. Müze Müdürlüğü tarafından teslim alınan Hermes heykeli uzmanlar tarafından restorasyonu yapılarak envantere kaydı yapıldıktan sonra müze koleksiyonuna alındı. Konu ile ilgili kanuna göre, taşınır ve taşınmaz kültür-tabiat varlıklarını bulan veya eserden yeni haberdar olanlar, en geç üç gün içinde en yakın müze müdürlüğüne, köyde muhtara, diğer yerlerde de mülki idare amirlerine durumu bildirmekle mecbur tutuluyor. Bu kapsamda Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararınca heykeli getiren çiftçinin ödüllendirildiği öğrenildi.  Müzeye yerleştirilen heykelin altında şu notlar yer almakta : Hermes, Tanrı Zeus ile Titanlar soyundan gelen Maia’nın oğludur. Zeus’un buyruklarını ölümlülere ve tanrılara iletir. Kanatlı sandalet ve başlık giyen Hermes, elinde asa ve Para kesesi taşır. Güzel ve inandırıcı konuştuğu için hatiplerin, sürülerin, ve hırsızların tanrısıdır. Yolları, yolcuları ve tüccarları korur. Ölenlerin ruhunu yer altı ülkesine Tanrı Hades’e götürür. Zeus’un gönderdiği uykuyu ve rüyaları insanlara iletmek onun görevidir.

Paylaş
Önceki İçerikEklem Faresi Nedir
Sonraki İçerikİran Halısının Efsanevi Yolculuğu
Zeliha BAYANSU
1998 yılında Mersinde dünyaya gelen Zeliha BAYANSU 4 çocuklu Aslen Şanlıurfalı bir ailenin ortanca çocuğudur. İlkokul , ortaokul ve lise öğrenimini Mersin'de tamamlayan Zeliha Bayansu şuanda Düzce Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünde eğitim almaktadır.