Kitapların Önemi Teknoloji ile Kaybolmakta

Mücizevi Kaynaklarımız ‘ KİTAPLAR ‘   

Kitaplar başarıya ulaşmak için gidilen yolda en iyi iz sürücülerdir. Kimi zaman sorulara cevap aramak için sayfalarını araladığımız , kimi zaman yanlızlığımıza ortak olması için ,  içinde kaybolduğumuz mücizevi bir dosttur.  Peki  ya kitapların bizim hayatımızda ki önemi ?

Bundan  24 yıl önce  12 Nisan  1993 ‘de Türkiye’nin ilk internet bağlantısı gerçekleştirildi. Zamanla İnternet hayatımızda çok büyük bir yere sahip oldu. Ama internetin hayatımıza girmesiyle en önemli ihtiyacımızı da kaybeder olduk . Biraz eskilere doğru gidelim ne dersiniz ? İlkokul-Ortaokul-Lise çağlarımızı hatırlayalım. Okul dan verilen araştırma ödevlerini yapmak için komşularımızdan veya evimizde bulunan ansiklopedilerden yararlanırdık. Araştırma ödev konumuzu bulmaya çalışırken farkında olmadan bir çok konu hakkında  da bilgi sahibi olurduk. 400-500 sayfalık kitabın bir ödevden bize onlarca bilgi katması mücizevi bir şey olmalı.

Günümüze gelip baktığımızda ise birbirinden değerli onlarca kitaplarımızın çok bir önemi olmadığını çok rahatlıkla görebiliyorum. Gençlerimizin , ufacık çocuklarımızın ellerinde birer telefon , telefonu olmayanların elinde ise ya tabletler ya da evlerinde bilgisayar… bu konuda gençlerimizi , çocuklarımızı suçlayamıyorum.  Ebevyenlerimizin çocuklarına aşılamaları gereken  , 1 saat dahi olsa kitap okuma alışkanlığını oluşturmaları  gerekir. Anne ve babanın tutumu çocuklarının üzerlerinde her zaman çok önemlidir.

Bir gencin dostu kitap olmalıdır. Sosyal medya değil ! Eski zamanlarda ansiklopedilerden saatlerce yapılan araştırma günümüzde tek bir kelime ile internetten bulunabiliyor . Bunun kötü bir şey olduğunu söylemiyorum . Bazen çok faydalı olabiliyor. Ama  bu da gençlerimizde bilgi eksikliğine yol açıyor ve bizlerde bunun farkında olamıyoruz. Miyonlarca  okunacak kitaplar varken kendimizi bu eserlerden geri koymamalıyız geri bırakmamalıyız. Okuyup okutmalıyız. Bilgili , kendinden emin , edebiyatına , kitabına düşkün bireyler olmalı ve yetiştirmeliyiz.

Her zaman için yazılmış kelimelere inanmalıyız. Yazmayı bilmeyen zavallı bir çocuk , kitapların  önemini bilen gerçek kişidir. Yalnızlığına son vermek istiyorsan , tarihini merak ediyorsan , biraz gülmek istiyorsan birazda bilgi edinmek istiyorsan durma en yakın mücize evine koş. Kütüphane seni bekliyor.

Kitapların Önemi Teknoloji ile Kaybolmasın, Okumak ayrıcalıktır. Okuyalım

Kültür konulu yazılarımız için www.yasamdergisi.com sayfamızdan kültür kategorisini takip edebilirsiniz.