Keops Piramidinin Sırrı Çözüldü

Günümüze kadar bir türlü cevap bulunamayan piramitlere sonun da yanıt verildi. Mısırda ki bu gizemli piramitler ile ilgili ortaya bir çok teori atılsada gerçek bilgilere piramitlerin yapımında üst düzeyde sorumluluk almış ‘ Merer ‘ isimli mısırlının tuttuğu günlüklerden ulaşıldı .

Bilim insanları tarafından mısırda ki en büyük piramit olan Keops Piramidi ’nin nasıl taşındığına dair yeni bulgulara ulaşıldı. Tahminen 3 bin yıl önce yazılmış bu günlüklere göre tam 2 buçuk tonluk dev kireçtaşı ve granit blokların  güçlükle taşınmasına rağmen Nil nehrinden tahta sandallar ile piramidin yapıldığı bölgeye taşındı. Sandalları ipler ile birbirine bağlarken diğer yandan da eski mısırlı mühendisler geçişin daha rahat olması için Nil nehrinin kıyısından piramidin yapılacağı yere Gize’ye doğru bir kanal açtı. Bu taşınması oldukça zor olan bloklar 800 km’den getirildi. Taşıma işlemi ise su üzerinden gerçekleştirildi.

Bu taşıma işleminde binlerce işçinin görev almasıyla 170 bin ton kaya taşındı. Bir başka araştırma sonucunda ise piramitlerin farklı farklı ısılara sahip oldukları öne sunuldu  ve piramitlerin içinde gizli odaların  ve koridorların olabileceği de öne sürülerek merak konusu olmaya devam etti.