Milyon Yıllık Fosil

Kayseri’nin  Kocasinan ilçesinde Yamula Barajı civarında halkın ilgisini çekecek devasa büyüklükte ‘Fil veya Mamut ‘ a ait olabileceği tahmin edilen kemik kalıntıları bulundu. Bulundukları yerin fotoğrafları incelenmek üzeri Gazi Üniversitesine gönderildi.

6 Milyon Yıllık Kemik Kalıntıları

ÇEKÜ Kayseri Temsilcisi Prof.Dr. Osman Özsoy’un verdiği bir röpörtajda ; 2016 yılında da kentte 9 milyon yıl öncesinden Zürafa fosillerinin bulunduğu ve 1 yıllık arayla kentte tekrar kemik kalıntılarının bulunmasının bu açıdan önem taşıdığını belirtti.

Eylül ve Ekim ayları Yamula Barajı çevresinde su seviyesinin çekildiği zamanlardır. Bu zamanlarda baraj çevresinde farklı fosillerinde çıkabileceği ihtimali oldukça yüksek. Fosillerin 3-6 milyon yıllık olduğu tahmin ediliyor. Kalıntıların bulunduğu yerlerin resimleri çekilerek , resimler incelenmeye gönderildi. İnceleme sonucunda ise bu devasa kemiklerin fil ve mamut’a ait olabiliceği sonucuna varıldı. Merakla beklenen sonuçlar ise gerçek ve yerinde inceleme yapıldıktan sonra ortaya çıkacak. Buluntuların korunması için baraj çevresinde su seviyesinin düşük olduğu zamanlarda kurtarma kazılarının yapılması kent açısından yararlı olacaktır.

Peki Bu Buluntular Ne Yapılmalı ?

Kentte bulunan bu devasa kalıntılar kentin zenginleşmesi  açısından çok önemlidir. Bu buluntular kente kazandırılmalı  , üniversiteler bu konuda çalışma yapmalı , müzeler bu buluntulardan yararlanmalı ve bilim merkezlerinde sergilenmesi kent açısından büyük bir öneme sahip olacaktır.