Kanserle Savaşan Yumurta

Kanserle Savaşan Yumurta Geliştirildi

Japon bilim insanları yayınladıkları bir raporda genetik mühendisliğinin yardımı ile ilaçlı olarak üretilmesi sağlanmış bazı yumurtaların kanser de dahil birçok önemli hastalıkla savaşmada önemli bir rol oynadığını ve ilaç yapımında kullanıldığı takdirde tedavi masraflarının büyük ölçüde düşeceğini belirtti.

Önemli Bir Protein’in Sentezi Tavuk Yumurtalarıyla Sağlanabildi

Japon bilim insanları , kanser ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan maaliyeti oldukça yüksek olan bir proteini genetiği geliştirilmiş tavuk yumurtalarıyla elde etmeyi başardı. Multipl skleroz ve Hepatit gibi önemli hastalıkların tedavisi için kullanılan ve birkaç mikrogramı 800 küsür dolara mal olan ‘interferon beta’ isimli protein , genetiği değiştirilmiş tavuklardan elde edilmeye devam edilirse tedavi masrafları bir hayli düşmüş olacak.
Rapora göre Kansai bölgesindeki Ulusal Gelişmiş Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’ndeki (AIST) araştırmacılar, tavuk sperminin öncüllerinin interferon beta üreten genleri oluşturması için çalışmalara başladılar. Daha sonra spermler tavuk yumurtaları ile döllendi ve bu genleri taşıyacak tavuklar yetiştirildi. Şu anda araştırmacıların ilaçlı genlere sahip 3 adet tavuğu var ve rapora göre hemen hemen her gün yumurtluyorlar.

Hastaların Bir Süre Beklemeleri Gerekebilir

Araştırmacılar bu ilaçlı yumurtaları ilaç firmalarına satmayı düşünüyorlar ama ilaçların raflara ulaşması biraz zaman alacak gibi gözüküyor. Çünkü Japonya piyasaya çıkan yeni medikal ürünlerle alakalı dünyanın en sıkı düzenlemelerine sahip ülkelerinden biri. İlaç firmaları ilacı piyasaya sürmek için hazır olsa bile ilacın eczanelere ulaşması yıllar alabilir.

Bilim Alanındaki Diğer Yazılarımız için Tıklayın…