Harry Potter’dan ince Mesaj

Harry Potter’dan ince Mesaj

Belkide dünyanın en meşhur kitap serisi Harry Potter. J.K. Rowling’in yazdığı Harry Potter serisi , sinema perdesinede başarıyla aktarılınca bütün dünya tarafından tanınılması kaçınılmaz oldu. Harry Potter’in fantastik dünyasında ordan oraya sürüklenirken film veya kitap bittiği zaman çoğumuz , izlediğimiz dünyanın aslında gerçek olmayışının verdiği üzüntü ve buruklukla yaşamayı öğrendik. Peki hiç düşündünüzmü Harry Potter’ın bize asıl anlatmak istediği neydi. Her sanatsal eserin olduğu gibi Harry Potter serisininde insanlara anlatmak istediği bir şeyler vardı. Sihirler ve büyüler havada uçuşurken aslında ruhumuzun derinliklerinde bir şeyler değiştiğini biliyor muydunuz ?

Harry Potter'dan ince Mesaj
Harry Potter’dan ince Mesaj

Harry Potter Okuyanlar İyi Bir İnsana Dönüşüyor

Journal of Applied Psychology (Uygulamalı Psikoloji Dergisi)’nin yayımladığı bir araştırmaya göre Harry Potter, okurlarını daha iyi bir insan yapıyor. Yapılan testlerde okurların , toplum tarafından dışlanmış veya damgalanmış kişilere başka bir deyişle azınlıklara karşı daha duyarlı oldukları gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kitabı okuyan kişi kendini Harry karakterinin yerine koyuyor ve bu empati durumu okurda , başkasını olduğu gibi kabullenme güdüsü yaratıyor.

Durum Böyleyken Test Sonuçları Şaşırtmadı

Çalışmada önce bir grup 5. sınıf öğrencisi Harry Potter serisini okudu, diğer kontrol grubu ise kitapları okumadı.
Bu iki grup arasında ‘önyargı’ konusu konuşulduğunda Harry Potter ile kendini ilişkilendiren çocuklar ‘göçmenlere karşı daha iyileşmiş bir yaklaşım’ sergiledi. Aynı araştırma ortaokul öğrencileriyle yapıldığında bu daha pozitif hale gelmiş algı, homoseksüel bireylere karşı görüldü.
Üniversite öğrencileriyle sürdürülen çalışma, kendini Dumbledore’un Ordusu’nda gören okuyucular göçmenlere karşı daha olumlu yaklaşım sergiledi.

Harry Potter'dan ince Mesaj
Harry Potter’dan ince Mesaj

Harry Potter’a Birde Böyle Bakın

Katıksız kötülüğü temsil eden Voldemort’un Nazizm ile olan açık ve net benzerliği bir yandan, Harry ve arkadaşlarının insan dışında birçok türle sürekli iletişim içinde olması, Harry’nin empati yönünü ortaya çıkarıyor.
Harry ve arkadaşları seri boyunca bu türlerin köleliğine tanık oluyor. Yazar, karakterlerini bunun zorluklarını anlamaya çalışan çocuklar olarak yarattığı için aslında eşitliğe çağrı vurgusunu açıkça yapmış.
J.K Rowling, kendi yarattığı kurgu dünyasında sık sık Nazi faşizmine sert eleştiriler yapan bir yazar. Öte yandan kitap ile ilgili verdiği birçok röportajda, bu yaratılan benzerliklerin kötü niyetli insanlar tarafından kötü yorumlandığını ifade etmişti.