Grip İçin Net Uyarılar

Grip İçin Net Uyarılar

Kış aylarında en çok yakalandığımız hastalık griptir. Soğuk havaların , sisli havaların ve vücudun dirençsiz kalması bu hastalığı kendine çekmektedir.  2009 yılında ki salgın olan Grip hastalığı bu senede kendini gündeme getirdi. Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, grip virüsünün 1,5 ay erken geldiğini belitti. Virüsün kasım ayında başladığını söyledi. Prof. Dr. Kara, “Çok bulaşıcı bir virüsle karşı karşıyayız. Grip Virüsüne yakalanan hastalarda kas ağrısı ve yatağa düşme  yoğun bir şekilde olur. Gelecek hafta Ankara ve İzmir vatandaşlarına dikkat” dedi.

Öldürücü Değil Ama Çok Bulaşıcı

Gripte erken alarm verildi. Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, gribin önceki yıllara göre erken geldiğini belirtti. Bu yıl ciddi bir grip vakasıyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Kara, gelecek hafta bu sayının artmasını beklediklerini kaydederek, “Normal koşullarda aralık ayının ortasında başlaması gereken vakalar kasım ayının başında başladı. Bu seneki virüs 2009 yılındaki virüse benziyor. Virüs öldürücü değil ama çok bulaşıcı” uyarısında bulundu. Gribe bağlı kas ağrılarının ve yatağa düşme olaylarının bu yıl erken başladığını dile getiren Kara, bunun en temel nedeninin iklimdeki değişiklikler ve virüsün ülkeye erken giriş yapması olduğunu ifade etti.

Yatağa Düşmemeye  Dikkat Edin !

Gribin bu yıl ağır yaşanacağını vurgulayan Kara; kuş ve domuz gripleri gibi virüslerle karşılaşılmadığını söyledi. Kara, uykusuzluğun, yeme alışkanlığında ortaya çıkan değişikliğin, sigara dumanını solumanın, havasız ortamlarda bulunmanın gribi tetiklediğine önemle vurguladı. Kara, “Bu sene kas ağrısı ve yatağa düşme durumu daha yoğun olacak” dedi.Gazete Habertürkten Fatmanur Boylu’nun haberine göre Kara, büyükşehirlerde görülen grip vakalarıyla ilgili de şu bilgileri verdi: “Bursa, İstanbul gibi iller griple mücadele ediyor. Önümüzdeki hafta Ankara ve İzmir’de grip yoğunluğu yaşanacak. Kurak ve soğuk havada grip bir miktar azalır. Havanın biraz ılıması ile  nem virüsü artırır. Grip virüsü sürekli değişiklik gösteren bir virüs olduğu için her yıl bir sonraki yılın virüsü tahmin edilerek yeni aşılar üretiliyor. Yakın zamanda Hepatit-B virüsünde olduğu gibi grip virüsünde de kalıcı bir Aşı bulunacağını umuyoruz.”

 

Paylaş
Önceki İçerikMuz Hakkında Az Bilinenler
Sonraki İçerikİntihar Psikolojisine Dair Herşey
Zeliha BAYANSU
1998 yılında Mersinde dünyaya gelen Zeliha BAYANSU 4 çocuklu Aslen Şanlıurfalı bir ailenin ortanca çocuğudur. İlkokul , ortaokul ve lise öğrenimini Mersin'de tamamlayan Zeliha Bayansu şuanda Düzce Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünde eğitim almaktadır.