Giderek Yok Olduğumuzun Ne Kadar Farkındayız

Giderek Yok Olduğumuzun Ne kadar Farkındayız

Küresel ısınma kelimesi yaklaşık bir 20 yıldır hayatımızda önemli bir yer ediyor. Bilim adamları, araştırmacılar , muhabirler , sivil toplum kuruluşları hemen hemen nereye bakarsanız konuyla ilgili söylenmiş iddialı sözler görebilirsiniz. Bazen abartıymış gibi görünen teoriler çoğu zaman çoğu kişiye göre inanılması güç gibi gelir. İşin ciddiyetinin anlaşılması için bilimsel tezler hazırlanmasına rağmen bu büyük sorun halen çoğu insan tarafından küçümsenir hatta yok sayılır. Çünkü küresel ısınma insanlar tarafından sadece havanın mevsim normallerinden 1-2 derece sıcak olması olarak algılanır. Konudan uzak insanların kendi koşullarıyla gözlemleyebildikleri bunlarla sınırlıdır. Ama birde perdenin görünmeyen tarafı var. Yeryüzünü başka canlılarla paylaştığımız gerçeğini göz ardı ederken aynı zamanda ekolojik dengenin en küçük bir halkasının bile yerinden oynamasının felaketler doğurabileceğini bilmiyoruz veya bilmek istemiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Paul  Nicklen adlı bir fotoğrafçının Kanada’da çektiği bir görüntü küresel ısınma gerçeğinin doğayı giderek nasıl yok ettiğini bir kez daha acı bir şekilde yüze vurur nitelikteydi.

Giderek Yok Olduğumuzun Ne Kadar Farkındayız
Giderek Yok Olduğumuzun Ne Kadar Farkındayız

Açlıktan Ölmek Üzere Olan Kutup Ayısı

Doğa fotoğrafçısı Paul Nicklen Kanada buzullarına yaptığı gezide kendi doğal ortamında açlıktan ölmek üzere olan bir kutup ayısının videosunu çekti ve sosyal medya aracılığı ile insanlarla paylaştı. Çekilen Video da açlıktan bitkin düşmüş bir kutup ayısı çevre balıkçılarının bıraktığı bir varilden kalan balıkları yemek için verdiği mücadele görülüyor. Bir süre mücadeleye devam eden ayı daha fazla dayanamayıp yere yığılıyor. Paul Nicklen görüntüleri sosyal medyada paylaşınca insanlar arasında bir farkındalık oluştu ve küresel ısınma konusu tüm acı gerçekliliğiyle bomba gibi gündeme düştü.

Duyarlı İnsanlar Arasında İnfiale Neden Oldu

Görüntülere ulaşan birçok duyarlı insan konuyla ilgili önemli önlemler alınması gerektiğini ilgili mercileri harekete geçirmek için hareketlenme başlattı. National Geographic konuyla ilgili makalesinde ‘İşte küresel ısınma tam olarak bu’ sözlerini kullanırken binlerce insan politikacı ve siyasetçileri göreve davet etti.

İnsanlarda Farkındalık Yaratmak

Nicklen, görüntüyü iklim değişikliğinin neye benzediğini insanlara göstermek için videoyu yayınlama kararı aldığını belirterek, İnsanların, Ayıların neslinin tükenecek diyen bilim insanlarının neyi kast ettiğini görmesini istedim. Ayılar açlıktan ölecek. Bu, açlıktan ölmek üzere olan bir ayı dedi. Çekim yaparken bütün ekibinin gözyaşlarına boğulduğunu söyleyen Nicklen, kutup ayısına niçin yardım etmediği konusunda aldığı tepkilere ise Kanada’da vahşi kutup ayılarını beslemek yasak yanıtını verdi.

Giderek Yok Olduğumuzun Ne Kadar Farkındayız