Facebookdan Devrim Niteliğinde Yenilik

Facebookdan Devrim Niteliğinde Yenilik

4 şubat 2014 yılında Harvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafında öncelikle sadece Harvard öğrencileri için kurulan Facebook günümüzde hayatımızın değişmez bir parçası haline geldi. Son zamanlarda Whatsapp , İnstagram gibi başka sosyal medya seçeneklerinin ortaya çıkmasıyla Facebook’un değerini kaybettiğini düşünebilirsiniz ama istatistikler gösteriyor ki Facebook bugün bile Türkiye’de %33 le en çok kullanılan sosyal medya organı. Hal böyle olunca Facebook geliştiricileri Facebook üzerinde yoğun çalışmalar yapıyor ve neredeyse her 2 ayda bir yeni bir güncelleme , yepyeni özellikler ekleniyor. Ama bu sefer öyle bir değişiklik üzerinde çalışılıyor ki , eğer uygulanırsa Facebook kullanıcılarının alışkanlıkları kökten değişecek gibi.

Facebookdan Devrim Niteliğinde Yenilik

Facebook Ekranı İkiye Bölmeye Hazırlanıyor

Sosyal medya devi Facebook bu kez kullanıcı alışkanlıklarını kökten değiştirecek bir özellik üzerinde çalışıyor. Beğenilen sayfaların gönderilerinden dolayı Facebookta arkadaş olunan kişilerin gönderilerini görememek neredeyse bütün Facebook kullanıcılarının ortak sıkıntılarından biri. Facebook şirketi bunun farkına varmış olacak ki , sorunu çözmek için harekete geçip Facebook’u yeni bir özellikle önümüze tekrar sunmak için hazırlanıyor. Bu yeni özellik alışılmışın dışına çıkarak kullanıcı ekranını yani Ana sayfayı ortadan ikiye bölecek. Bu güncellemeyle kullanıcıların Ana sayfadaki içerik akışı , arkadaş listesinden gelenler ve beğenilen sayfalardan gelenler olarak ikiye ayrılacak.

Parayı Veren Düdüğü Çalacak

Facebook şirketi yeni güncellemeyle kullanıcılarını büyük bir dertten kurtarırken aynı zamanda yeni bir reklam kolu oluşturmuş olacak. Facebook’un haber akışının ikiye bölünmesi durumunda Facebook hesabı olan kurumlar paylaşımlarını kişilerin arkadaş listelerinden gelen paylaşımlarının arasında göstermek isteyebilir. Bu durumda Facebook şirketine belli bir miktar para ödemeleri gerekecek.

Testler Yapılmaya Başlandı

Söz konusu özelliğin testleri Bolivya , Kamboçya , Guatemala , Sırbistan , Slovakya ve Sri Lanka’da devam ediyor. Elde edilen veriler doğrultusunda şirketin , Facebook’un yeni sürümünü kullanıcılarıyla buluşturacağını düşünüyoruz.

 

Diğer internet haberleri için Teknoloji Kategorisini inceleyebilirsiniz.