Evliliğin Tarihi Ve Şok Edici Bilgiler

Evliliğin Tarihi Ve Şok Edici Bilgiler

Doğanın bir kanunu olan karşı cinsten iki bireyin aşık olarak veya sadece mantıken birbirlerine uyumlarının olmasının sonucunda hayatlarını birleştirmelirene  Evlilik diyebiliriz. Sorumluluklarının arttığı Tatlı ama bir o kadarda yorucu olan bir birlikteliktir. Peki evliliğin tarihi nereye dayanmaktadır.

İlginç Bilgilerle Evliliğin Tarihi

  • Yüzük takmak evliliğin en güzel sembollerinden biridir. Eski mısıra kadar dayanan , halka ve ortasında ki delik sonsuzluğu simgeleyerek çiftlerin sonsuza kadar birbirlerine bağlılığını ifade etmekteydi.
  • Eski Romada yüzük takmak ise daha çok aidiyet ve bağlılık anlamına gelmektedir. Yüzüklerin ana maddesinin demir olması evliliğin güçlü ve sağlam olduğunu simgelemekteydi.
  • Yüzük takmak ilk kez Hristiyanlar’da hem Erkek hem Kadın tarafından takılmıştı ve bu da kalplerin brleşmesi anlamına gelmekteydi.
  • Eski Mısır’da firavunlar kız kardeşleriyle evlenebiliyorlardı ve genelde tahta çıkmak için yapılan bu uygulama sadece aristokratlar arasında yaygındı .
  • Düğünde gelin ve dağmadın başından aşağıya bişeyler dökmekde çok eskiye dayanan bir adettir. Günümüzde yapay kar spreyleri , konfetiler patlatılsada , eski zamanlarda buğday ve gül bereketi simgelediği için bunlar dökülürdü.
  • Düğün denince akla ilk gelen beyaz gelinlik ve dağmatlıktır. İlk beyaz gelinlik giymekte İngiltere ve Fransada görüldü.
  • Evlenme tekliflerinde kulanılan tektaş eski zamanlarda ise elmas yüzük denilen bu takının tarihi ise ; Avusturya Arşidük’ün nişanlısına verdiği elmas yüzük bilinen ilk taşlı alyans olmuştur. O günden sonra ise artık evlenme tekliflerinde taşlı alyans yani tektaş kullanılmaya başlandı.
  • Düğünden sonra çiftlerin kafa dinleyip yorgunluklarını atmak için tercih ettikleri bir yöntemdir. Peki bu uygulama ne zamndan beridir var nedir ? Balayı gerçektende bal yenen aydır.  Özellikle Kuzey Avrupa’da afrodizyak etkisinden dolayı çiftler evlendikleri ilk aylarda bolca bal tüketirlerdi.

Bu maddeleri okuduktan sonra kimisinde şaşkınlık kimisinde ise güleceksiniz. Evliliğin tarihini sizler için araştırdık ve yükledik. Keyifli okumalar .