Etkileyici Görünmenin Yolları

Etkileyici Görünmenin Yolları

Kimileri yeni bir ortama girdiklerinde bile kolaylıkla arkadaş edinir. Büyüleyici insanlardır onlar. Peki çoğumuz kendisini sevdirmek için epey çaba göstermek zorunda kalırken bu insanlar nasıl oluyor da hiç çabasız seviliyor? Araştırmalara göre, insanlar çoğu zaman bizimle tanışmadan önce bile, görünüşümüze göre bizim hakkımızda yargılarda bulunabiliyor.

Fiziksel Özellikler ve Yüz İfadeleri Çok Şey Anlatıyor

Princton Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Alexander Todorov, bir insanın yüzünü saniyenin onda biri kadar kısa süre gördükten sonra bile o kişinin ne kadar sevilebilir, güvenilebilir veya becerikli olduğu konusunda karar verebiliyoruz.
Dominantlık gibi özellikler fiziksel özelliklerle ilişkili iken güvenilirlik, hatta etkileyici olmak daha çok yüz ifadelerine bağlıdır diyor Todorov.

Görünüşe Bakıp Karar Vermenin Ciddi Sonuçları Olabiliyor

Görünüşe göre karar verme işini farkına varmadan birçok kez yapıyoruz. Bunun ciddi sonuçları da olabilir. Örneğin kime oy vereceğimize bu şekilde karar veriyor olabiliriz. Kişilerin yüzleri hakkındaki değerlendirmemiz Finansal kararlarımızı da etkileyebilir. Örneğin banka çalışanları, kişinin iş ve kredi geçmişi hakkında bilgi sahibi oldukları halde, kredi başvurularını değerlendirirken görünümü temel alabiliyor.

Neşeli Görünmek Bir Sıfır Önde Başlatır

İnsanın yüzündeki fiziksel özellikleri değiştirmesi mümkün olmasa da, yüz ifadesi bir gülümseme ile değişebilir. Todorov’un araştırmaları, yüz ifadesi mutlu bir hava yansıttığında insanda daha güvenilir bir izlenim bıraktığı yönünde gelişme göstermiş.
Ayrıca ilk bakışta görünüme dayalı bırakılan izlenim olumsuz olsa bile neşeli tavırlar kırılması bir hayli zor olan önyargıyı kırabiliyor. Neşeli görünmek karşı tarafa güven vermenin dışında etkileyici görünmeye de yardımcı olabiliyor.
Etkileyicilik koçu olarak çalışan emekli FBI ajanı Psikolog Jack Schafer insanların neşeli görünerek kendilerini sevdirmeyi öğrenebileceğini söylüyor. Schafer, Amerikalı komedyen ve talk show sunucusu Johnny Carson’u örnek gösteriyor. Özel hayatında yalnızlığı seven, içe dönük Carson, kendisini eğitip programlarında tümüyle dışa dönük bir insan olmayı başarmıştı. Seyirciler onu gülüşü ve şakalarıyla tanıyordu.

Gülümsemenin Önemi

Peki daha etkileyici olmak için ne yapmalı? Schafer bunun kaşlardan başladığını söylüyor. Beynimiz sürekli olarak etrafı dost ve düşman için tarama halindedir. Tehdit olmadığımızı göstermek için üç sinyal kullanırız. Kaşları hafifçe yukarı kaldırmak, başı hafifçe oynatmak ve gülümsemek.

Karşı Tarafa Daha Fazla Söz Hakkı Tanınmalı

Etkileyici Görünmenin Yolları Etkileyiciliğin bir diğer sırrı ise biriyle konuşurken kendinizden söz etmek değil, onun kendisinden söz etmesini sağlamaktır. Schafer’e göre, Arkadaşlığın altın kuralı şudur: insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlarsanız sizden hoşlanırlar. Ancak karşıdaki kişi konuşurken söylediklerine gerçekten ilgi göstermeniz gerekir. Bunun için de göz teması önemlidir. Ayrıca karşıdaki kişinin duygularını yansıtacak ifadeler kullanmak da etkilidir. Kişiyi doğrudan övmek yerine, onun kendisini iyi hissetmesini sağlayacak açıklama fırsatları yaratmak daha da etkili olabilir.

Ortak Noktalar Bulmak

Etkileyici Görünmenin Yolları Etkileyici insanlar, konuştukları kişi ile farklı görüşte olsalar da ortak noktalar bulmakta ustadırlar. Karşıdaki kişi konuşurken ona ne cevap vereceğini düşünmek yerine anlaşma noktalarını bulmaya çalışmak daha etkili olacaktır.
Ülkedeki ve sektördeki son gelişmelerden haberdar olmak ortak konu bulmak açısından yararlı olur. Ayrıca kişilerin doğdukları, çalıştıkları bölge ile ilgili ortak bir nokta bulup konuşmak pekiştirici olabilir. Etkileyici Görünmenin Yolları