Erkeklerde Orta Yaş Sendromu

Erkeklerde Orta Yaş Sendromu

Mesleki yaşamın sona ermesi veya yavaşlaması , çocukların büyüyüp evden ayrılmasıyla birlikte yavaş yavaş kaybolan iktidar , bazı fiziksel yetilerin yitirilmesi ve aynı döneme gelen Andropoz olayı erkeklerde ortalama 50li yaşlardan sonra ortaya çıkan bazı karekteristik özelliklere , bazı piskolojik sorunlara yol açmaktadır.

Bu sorunlar basında yer alan tabiriyle ‘Azgın Teke Sendromu’ veya ‘Sarkozy Sendromu’na sebebiyet veriyor. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Sekreteri Psk. Gülüm Bacanak şu bilgileri verdi.

”Ortalama 50 yaşından sonra ortaya çıkan çapkınlık, huysuzluk, kıskançlık gibi alışılmamış durumların ortaya çıkması bir orta yaş krizi olan ‘Sarkozy Sendromu’ nun habercisi sayılabilir. Bu sendroma yakalanmış insanlar genelde cinsel isteğinde yalancı bir artış isteyen , evini , ailesini ve sosyal çevresini terk etmeye meilli , kıskançlık ve çapkınlık huyları edinen kişiler olup her erkekte görülmemekle beraber 50 yaşını geçmiş birçok erkekte görülür. Bu erkekler hayatını sorgulamayı başlar kaybettiği zamanını düşünüp hayatının geri kalanında kendisi için bişeyler yapmak için harekete geçer.”

Ben Daha Ölmedim

Evini, kırk yıllık karısını, işini veya sosyal çevresini terk ederek “ben daha ölmedim” mesajı vermeye çalışan orta yaşlı ve yaşlı erkeklerin sorunlarına doğru tanı koymanın ve doğru yönlendirmenin toplumsal bir görev olduğunun altını çizen CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe de, ” Bu durumun önüne geçmeyi başaramazsak ailesini terk edip karanlığa doğru sürüklenen erkeklere, kendini bir paçavra gibi kenara atılmış gibi hiseden piskolojik olarak mutsuz kadınlar eklenecektir. Çünki sorun hernekadar hormonsal gibi gözüksede aslında piskolojiktir. Kişi yaşlandıkça yaşlananın bu güzelliklerin o yaştaki ruh halinin gıdası olduğu bilincine varmalı. Bunun farkında olmayan insanlar huzursuzlaşır , mutsuz olur ve gereksiz bir kendini gösterme çabası içine girer.” dedi.

Erkeklerde Orta Yaş Sendromu

Aldatılma Orta Yaş Bunalımını Tetikler

Orta ve ileri yaş döneminde aldatılan erkeğin imajını yenilemek ve incinen gururunu tamir etmek için Sarkozy Sendromu olabileceğine dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe ‘Kariyer anlamında bulunmayı hakettiği yer ile bulunduğarasında uçurumlar olduğunu gören erkekler orta yaş sendromuna daha eğilimlidirler. Diğer bir yandan şimdiye kadar başarabileceği herşeyi başarmış ve ilgilenecek bişey bulamamak , partneri tarafından beğenilmediğini veya aldatıldığını düşünmek sendromu tetikleyen bir başka husus.’ şeklinde konuştu.

Erkeklerde Orta Yaş Sendromu

Bunalımı Hisseden Erkekler İçin;

CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe, orta yaş bunalımı yaşayan erkeklere şu önerilerde bulundu:
“Yaşla birlikte görülen fiziksel değişimleri yadsımayın ve bu değişimlere şiddetli direnç göstermeyin. Çevrenize ben hala gencim mesajını vermek zorunluluğu, yaşlanmaya karşı yoğun bir kaygı ve korku duymayın. Doğa, yaşadığınız toplum ve yakın çevrenizle uyum içinde olun. Bu dönemi bir geçiş dönemi olarak değerlendirin ve yaşla birlikte gelen değişimi de hayatın bir parçası olarak algılayın. Çünkü her yaş döneminin kendine has güzel yönleri vardır. Dinç ve sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için düzenli egzersizler yapın. Saçlarınızı boyatın, imkanınız varsa saç ektirin, ancak genç kalmayı bir zorunluluk gibi algılamayın. Spor yapın, sigara ve alkol almayın, bazı hobiler gibi çeşitli aktivitelere yönelin.”

 

Paylaş
Önceki İçerikÇocuklarınızı Bu 10 Besinden Koruyun
Sonraki İçerikMetal mucize “ROBOT”
Mehmet Yalçınkaya
1997 yılında Mersin'de dünyaya gelen Mehmet YALÇINKAYA 4 çocuklu, aslen Mardin'li bir ailenin en büyük çocuğu. İlk, orta ve lise öğrenimini Mersin'de tamamlayan Yalçınkaya, şuan Karabük Üniversitesi Bİlgisayar Mühendisliği bölümünde eğitim alıyor.