Eklem Faresi Nedir

Eklem Faresi Nedir

Eklem faresi diz eklemi içerisinde serbestçe hareket eden kıkırdak yada kemik yapısında hareketli bir cismin bulunmasıdır.eklem Fare si özellikle diz eklemi çevresinde görülmekle birlikte kalça, dirsek ve diğer eklemlerde de görülen ufak parçalardan oluşan cisimlerdir. Eklem çevresinde eklem sıvısı yada sinovyumda görülen kıkırdak yada kemik parçalarıdır.eklem farelerinin boyutları birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar ulaşabiliyor eklem fareleri Romatoid artrit, (eklem hastalıkları) osteoartrite ( kireçlenme) gibi hastalıklara neden olabilir. Diğer nedenler arasında travma yada kırıklar meydana gelebilir. Eklem farelerinin spor yapan bireylerde görülme olasılığı diğer bireylere göre biraz daha yüksektir.

Eklem Faresi Nasıl Oluşur ?

Ekrem fareleri bazen ; düşme, çarpma sonucu, Spor faaliyetlerinden sonra yada darbelerden sonra oluşabilir. Bazen de eklem zarı buna sebebiyet verebilir. Vücudunuzda eklem faresi olduğunu dizde ağrı, ses gelmesi, şişlik, hareket kısıtlılığı, takılma gibi şikayetlerden anlayabilirsiniz. Bu hastalığa sahip olan insanlar eskiden açık ameliyatlarla tedavi ediliyordu. Şu anda teknoloji ve tıbbın gelişmesi ile kapalı ortamda ameliyat yapılabiliyor. Uzmanların önerisi bu tür şikayetleri olan hastaların daha çok ileri seviyeye gelmeden, kalıcı sakatlıklar yaşanmadan doktorlara baş vurarak tedavilerinin başlamasını sağlamalılar.

Eklem Faresi Nasıl Tespit Edilir ?

Eklem faresinin tespiti röntgen kullanarak çok kolay bir şekilde tespit edilebilir. Ciddi boyutlarda olan serbest cisimlere cerrahi tedavi uygulanır ve parçacık bulunduğu bölgeden direk alınır. Cerrahi tedavi sonrası kişilerin Fizik tedavi, süreci başlar. Şişlik, ağrı ve kas zayıflığı kas kısalığı gibi durumlarda dokuyu eski haline getirerek tedavi süreci tamamlanmış olur. Eklem faresi gözden kaçan ancak önemli bir problemdir. Detaylı bir inceleme yapılarak sorunun gerçek kaynağı tespit edilebilir ve Tedavi ye karar verilebilir.

Paylaş
Önceki İçerikKış Aylarında Üşümeye Son
Sonraki İçerikKöyden İndim Şehre Filmi Gerçek Oldu
Mahmut Yalçınkaya
8 haziran 1998 yılında dünyaya geldim. Çocukluğum köhne bir mahallede geçti. Kötü olan o ki, gençliğimde aynı mahallede geçiyor. Basit bir ilkokul, 4 yıllık bir meslek lisesi derken şimdi mersin üniversitesi inşaat bölümü öğrencisiyim. Hedeflerim iyi bir mimar ve yanı sıra sağlam bir eleştirmen olmak.