Efsanevi Ebabil Kuşları

Efsanevi Ebabil Kuşları

Uçarken uyumaları, ilginç kanat yapıları, kendilerine yakın türlerden direk ayrılar sesi ve Kuran-ı Kerim‘de adının geçmesiyle ünlenmiş Ebabil kuşu yaz aylarının gelmesi ile ülkenin 4 bir yanında görülmeye başladı. Durum böyleyken bu fenomen kuş hakkında bilgilenme isteği artıyor tabi. Ebabil kuşu nedir.

Baharın Habercisi Ebabil Kuşları

Baharın habercisi olan ebabiller, özellikle sesleri ile insanları büyüleyen canlı türlerinden birisidir. Diğer kuşlara göre ebabil kuşu özellikleri farklıdır ve haklarında çeşitli efsaneler vardır. Ebabil kuşlarını diğer kuş türlerinden ayıran en önemli özellikleri ömürlerinin %90’lık kısmını uçarak yani havada geçirmeleridir. Sadece yemek yemek ve üremek adına yere inen ebabil kuşları kuş bilimcilerinin en çok araştırdığı kuşlar arasında yer almaktadır.

Kabe’yi Koruyan Efsanevi Kuşlar

Ebabil kuşlarının çok sayıda türü vardır ve bu kuşun türlerinden 4 tanesi ülkemizde yaşamaktadır. Koyu kahverengi, boz, küçük ve ak karınlı ebabiller ülkemizde yaşam süren ebabil kuşu türleridir. Sağangiller familyasından olan bu kuşlar ömürlerinin büyük kısmını uçarak geçirdikleri için ilgi odağı haline gelse de Kabe’yi korumak için katıldıkları savaşlar nedeniyle de merak edilmektedirler. Ebabil kuşları göçmen kuşlardandır. Kış mevsiminde ülkemiz soğuk olduğu için Afrika kıtasında kış mevsimini geçirirler ve yaz mevsimi yaklaştığında ülkemize geri gelirler. Son bahar mevsiminde aynı şekilde Afrika kıtasına büyük bir göç hareketi başlatarak uçup giderler.

Yerdeyken Görmek Neredeyse İmkansız

Ebabil Kuşları kırlangıçlara benzeyen bir kuş türüdür. Bumerangı andıran yapısının olmasından dolayı zaman zaman kırlangıçlar ile karıştırılsalar da onları kırlangıçlardan ayıran en önemli özellikleri aha büyük olmalarıdır. Kahverenginde olan ebabil kuşları genelde aşırı yüksekten uçtuklarından dolayı pek görülmeyen kuş türlerinden birisidir. Sadece acıktıkları zaman yere indikleri bilinir. Eğer bir ebabil kuşunu yerde görecek olursanız kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Atalarımız ebabil kuşunu yerde gören kişilerin tüm seneleri güzel geçecek gibi söylemler de bulunmuşlardır. Bunun temel sebebi bu kuşların gözlemlenmesinin bir hayli zor olmasıdır.

Gökyüzünde Süzülürken Uyurlar

Ortalama ömürleri 27 yıl olan ebabil kuşları genelde yuvalarını insanlardan uzak yerlere yaparlar. Şehir içlerini yaşama alanı olarak seçen Ebabil kuşlarının ise yuvalarını çatı köşelerine yatıkları bilinmektedir. Korkak olmalarından dolayı genellikle yere geceleyin inerler. Gece geç vakitlerde etrafta kimsenin olmaması bunun temel gerekçesidir. Ebabil kuşları o kadar korkaktır ki uyumak için dahi yere inmezler. Bu kuşların gökyüzünde süzülerek uydukları yapılan araştırmalar sonucunda keşfedilmiştir.
Ebabil kuşları ömürlerinin büyük bölümünü uçarak geçirdiklerinden yavruları ile uzun süre ilgilenmezler. Yavru kuşlar uçacak boyuta geldiklerinde anaç kuşlar yuvayı terk eder ve yavru kuşları kaderleriyle yüzleşmeleri adına tek başına bırakırlar. Çok sabırsız olduklarından yavruların büyümesini dahi beklemeden yuvayı terk eden ebabil kuşlarına rastlanmaktadır.

Ebabil Kuşları Nerede Yaşarlar

Aşırı derecede hızlı hareket etme özellikleriyle tanınan ebabil kuşları, sıcak iklim tiplerini seven kuş türlerdir. Mevsimsel şartlara göre göç eden bu kuşlar yaz mevsiminin hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşamaktadır. Ürkek olan bu kuşlar yuvalarını şehir içlerinde yüksek olan yerlere yapmaktadır. İnsan elinin değmediği kısımları seven ebabil kuşları, yüksek binaların en uç noktalarına yuvalanırlar. Yumurtlama döneminde bu yuvalarda yer alan ebabil kuşları yavru bakımı konusunda diğer kuşlara göre duyarsızdır çünkü yavrulara çok az destek verirler.

Kuran-ı Kerim’de Adı Geçen Nadir Türlerden Biri

Ebabil kuşları aynı zamanda Kuran’da adı geçen nadir hayvan türlerinden biridir. Mukaddes kitap Kuran-ı Kerim’de yazılanlara göre Kabe’yi yıkmak için yola çıkan Ebrehe ve güçlü ordusuna karşı Allah (c.c) müslümanlara yardım etmesi için ebabil kuşlarını gönderdi. Ebabil kuşları ayakları ve ağızları ile taşıdıkları taşları Ebrehe ve ordusunun üstüne yağdırmış ve bozguna uğramalarına sebep olmuştur.

Paylaş
Önceki İçerikBankamatikler Nasıl Çalışır
Mehmet Yalçınkaya
1997 yılında Mersin'de dünyaya gelen Mehmet YALÇINKAYA 4 çocuklu, aslen Mardin'li bir ailenin en büyük çocuğu. İlk, orta ve lise öğrenimini Mersin'de tamamlayan Yalçınkaya, şuan Karabük Üniversitesi Bİlgisayar Mühendisliği bölümünde eğitim alıyor.