Dünya’yı Güzelleştiren Adam

Dünya’yı Güzelleştiren Adam

Geçtiğimiz günlerde bir soru Türk insanının aklını kurcalamaya başladı. Kim bu adam ? O zaten yaptığı cesur ve korumacı girişimlerle kusursuz kişiliği ve derin vizyonuyla dünyanın gündemine oturmuş ve birçok insanın gönlünü fethetmiş durumda. Türkiye’ ye gelip ilk ziyaretini Anıtkabir’e yapmasıyla daha sonra sosyal medya hesaplarından Anıtkabir’de çekildiği fotoğraflar paylaşmasıyla Türk insanına da bi vay be dedirtti. Peki kim bu adam ? Kim bu Elon Musk ? Dünya’yı Güzelleştiren Adam


Sizce Ben Delimiyim ?

Dünya'yı Güzelleştiren Adam
Dünya’yı Güzelleştiren Adam

Elon MuskKendi hakkında yazılmış bir biyografi kitabının yazarıyla ilk buluşmasında söylediği ilk sözcükler bunlar olmuş. Sizce ben delimiyim ? Bu sorunun cevabı dışardan bakıldığında belkide bi kısım insan için evet dir.
Elon Musk ilk girişimi PayPall üzerinde gece gündüz çalışmalar yaparak onu deyim yerindeyse 0’dan 100’e tek başına çıkardı ve 200 ülkede kullanımı yaygın bir ödeme sistemi haline getirdi. Bu onun için devrim niteliğindeydi ve kazanmaya başladığı parayla ömrü boyunca rahat yaşayabilirdi. Ama onun aklında başka bişeyler vardı dünyadaki yerinin bu olduğunu düşünmüyordu ve en nihayetinde PayPal’ı Ekim 2002 yılında yaklaşık 1,5 milyar dolara sattı. Bu satış sonrasında Elon Musk’ın 165 milyon dolara yakın nakit parası vardı artık herhangi bi yatırım yapıp yılın 365 günü tatil yapsa bile serveti azalmıyacaktı ve işte delilik gibi görünen ilk adımlarını tamda o sıralarda attı.

3 Ayrı Sektör , 3 Ayrı Risk ve Ortak Bir Payda

PayPal’ın satışından elde ettiği parayla birlikte elde avuçta ne varsa yatırım yapmaya karar veren Elon Musk belkide bir çok kişinin aklına bile gelmeyecek 3 ayrı sektör de kısa süreli aralıklarla büyük girişimlerde bulundu. Toplamda 180 milyon dolarlık yatırım yapan Elon Musk 10 milyon dolarını enerji sektöründeki Solar City şirketine 70 milyon dolarını Otomotiv sektöründeki elektirikli araç üreten Tesla şirketine ve 100 milyon dolarınıda uzay sektöründeki SpaceX’e yatırdı. 3’üde birbirinden farklı sektörler ve 3 sektörde ayrı ayrı piyasanın en riskli sektörleri ancak bu 3 sektörde ortak bir paydaya hizmet veriyor. Peki nedir bu ortak payda ?

‘İnsalığın Parlak Bir Geleceğe Sahip Olduğunu Görerek Ölmek İsterim’

İnternet dünyasında var olmayı başarabilen insanlar genelde yatırımlarını bu yönde yapmaya devam ederler ve nitekim başarılı olurlar. Ancak bu kolay olandı ve Elon Musk‘ın vizyonuna hitap etmiyordu. İki ayrı sektörde başarılı olmak herzaman için zor olmuştur ve Musk birbirinden uzak 3 sektöre girmişti ve bunlardan biri uzay. Bu sektöre ayrı bir parantez açılması gerekiyor çünkü uzay sektöründe şirketlerle değil devletlerle yarışmanız gerekiyor. Çin , ABD ve Rusya gibi dünya devleri bu sektörde yıllardan beridir at koşturuyorlardı ve şimdi aralarına Elon Musk’da katılmıştı. 100 milyon dolara kurduğu SpaceX şirketiyle yıllık giderleri 19 milyar dolara yakın olan NASA ya kafa tutmaya çalışacaktı ki bu Musk’ın içine girdiği işin zorluğunu anlatan en güzel örnek. Musk’ın neden böyle bi delilik yaptığını düşünebilirsiniz işte tam bu noktada Musk bizlere ‘İnsanlığın parlak bir geleceğe sahip olduğunu görerek ölmek isterim’ sözleriyle cevap veriyor. Musk’ın SpaceX projesiyle öncelikli hedefi parlak genç beyinleri değerlendirebilmek ve en büyük hayali ise Mars gezegenine koloniler kurabilmek.

‘Tesla’yı Kurarak Bir Kova İcat Ettik’

Dünya’yı Güzelleştiren Adam Elon Musk’ın bir diğer önemli girişimi Tesla’yı araştırmaya kalktığımızda ilk ulaştığımız veriler biraz can sıkıcı. Üretilen otomobillerin fiyatları çok yüksek ve yıllardır piyasada olan otomotiv firmalarıyla başedebileceklermiş gibi durmuyor. Şirket vizyona sahip olan bir girişimcinin değilde sanki şımarık bir milyarderin can sıkıntısından ayak üstü kurduğu bir iş gibi duruyor ilk bakışta. Ancak biraz irdelediğiniz zaman aslında durumun böyle olmadığının farkına varıyorsunuz. Tesla’da üretilen doğa dostu elektrikli araçların tamamının patentleri halka açık olarak yayımlanıyor. Yani istediğiniz patente ücretsiz ulaşabiliyorsunuz. Tesla‘nın rakipleri dahi bu projelere ulaşabilir ve daha iyisini yapmaya çalışabilir ve Tesla’nın asıl amacıda işte bu. Elektrikle çalışan doğa dostu araba gelişimine maksimum katkı sağlamak. Verdiği bir röportajda Elon Musk, Tesla için şunları söylüyor; ‘Dünya, üstünde birsürü delik olan bir gemi ve giderek su alarak batıyor. Biz Tesla’yı kurarak bir kova icat ettik. Siz olsanız kovanın tasarımını saklarmıydınız ?’

İnsanlığın Geleceği Konusunda Çok Endişeli

Dünya’yı Güzelleştiren Adam Elon Musk dünyayı su alan bir gemiye benzetiyor ve kabaca bakıldığında haksız sayılmaz. O insanın geleceği konusunda çok endişeli ve yenilenebilir enerji kullanımının insanlar için çok büyük önem arz ettiğini düşünüyor. Konu enerjiye geldiğine göre 3. proje yani enerji sektörüne yapılan yatırım yani Solar City’den bahsetmenin zamanı gelmiş demektir. SolarCity Amerika’nın en büyük güneş enerjisi paneli üreticilerinden biri haline gelmiş durumda ve şirketin ürettiği son ürün çatılardaki kiremitlerin güneş ışığını elektrik enerjisine çevirmeye yarıyor ve maliyeti normal çatı malzemesiyle neredeyse aynı. Bu ürünün yanında evde üretilen enerjiyi depolayabilecek ve hatta gerektiğinde Teslayı şarj edebilecek ev tipi pillerde üretmeye başladı.

Yeni Nesil Süperkahraman

OpenAI

Yapay zekaların tehlikeli olabileceğini düşünüyor ve bunun için önlemler almak için kurulan kar amacı gütmeyen OpenAI organizasyonunun kurucu üyelerinden olması , Lityum pilleri üretmek için fabrikalar kurması , temiz yeni dünya için sürekli seminerler vermesi Dünya için attığı veya atmaya çalıştığı adımlardan sadece birkaç tanesi. Kendisi hakkında yazılmış biyografilerde bunlardan çok daha fazlası var. İnsanlık için endişeli bu adam, attığı adımlar her ne kadar bazı dünya devleri tarafından gülerek karşılansa da asıl amacından şaşmadan ve vizyonuyla göz temasını kesmeden adımlarını kararlı bir şekilde atmaya devam ediyor. Ve belkide attığı en büyük adım bu. Doğa üstü bazı süper güçlere sahip olmasa bile bütün Dünya’nın görmezden geldiği en büyük soruna karşı gözlerini kırpmadan yürüyor olması insanları ona hayran bırakıyor bu yüzden Elon Musk için süper güçleri olmadan büyük işlerle baş etmeye çalışan bir yeni nesil Süper kahraman yakıştırması yapsak çokta yanlış olmayacaktır.

Değerlendirme
Elon Musk Zekimidir ?
10
Gelecek Nesillere Faydalı Bir Kişimi ?
10
Diğer Zengin İnsanlardan Farklımı ?
8
Yakışıklı mı ?
10
Paylaş
Önceki İçerikSon Dakika Irak’ta 7.3 Şiddetinde Deprem Güneydoğu illerinde Hissedildi
Sonraki İçerikSanat insanlığın parmak izidir
Mehmet Yalçınkaya
1997 yılında Mersin'de dünyaya gelen Mehmet YALÇINKAYA 4 çocuklu, aslen Mardin'li bir ailenin en büyük çocuğu. İlk, orta ve lise öğrenimini Mersin'de tamamlayan Yalçınkaya, şuan Karabük Üniversitesi Bİlgisayar Mühendisliği bölümünde eğitim alıyor.