Deep Web – İnternetin Karanlık Yüzü Nedir

Deep Web – İnternetin Karanlık Yüzü Nedir

Deep Web’in diğer bir adı da Dark Web olarak geçmektedir. Deep Web veya Dark Web nedir ? Deep Web’e nasıl girilir ? Deep Web’te neler yapılabilir ? tarzında sorular çok sık sorulmaktadır. Bu yazımda bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

İnternet veya Derin İnternet

İnternet diye adlandırılan sanal dünyayı kabaca özetlemek gerekirse; sunucular ve bu sunuculardan alınan verilerin web sayfalarına aktarılmasından oluşur. Web sitelerinin ne olduğunu herkes biliyor. Fakat Deep Web kavramı çok fazla kişi tarafından bilinmemektedir. Nedir bu Deep Web ?
Türkçe anlamı “derin internet” olan Deep Web tek cümle ile açıklanırsa, internetin karanlık tarafı denilebilir. Deep web, popüler arama motorları Google, Yandex, Bing vs. tarafından içeriği listelenmeyen ve yine bilinen internet tarayıcıları Google Chrome, İnternet Explorer, Mozilla Firefox tarafından görüntülenmesi mümkün olmayan internet sitelerinin bulunduğu ortama verilen genel isim, bir anlamda internetin arka bahçesi diye adlandırılabilir.

Buzdağının Görünmeyen Kısmı

Surface Web, internetin günümüz dünyasında herkes tarafından kullanıldığı yüzeydeki kısmından çok çok daha fazla bir içeriğe sahip olduğu söylenmekte. Normal internetin %10 Deep Web’in ise %90’lık bir paya sahip olduğu düşünülmektedir. Buna buzdağının görünen ve görünmeyen kısımları örnek gösterilebilir.

Deep Web - İnternetin Karanlık Yüzü Nedir
Deep Web – İnternetin Karanlık Yüzü Nedir

İnternetin İstenilmeyen Çocukları

Normal web siteleri sunucularını bir şirketten kiralar ve site dosyalarını hizmet aldıkları şirketin sunucularında barındırır. Oluşturulmuş web siteleri ve içerikleri otomatik olarak arama motorları tarafından farkedilerek veri tabanlarına kaydedilir. Deep Web ise arama motorlarınca farkedilmez veya farkedilmek istenmez.
Genel olarak bunun temel sebepleri, arama motorunun kendisinin ve kullanıcıların güvenliğini düşünmesi ve bunları görmezden gelmesi, burada bulunan içeriklerin yüksek çoğunluğunun yasa dışı olması ve Deep Web’te yer alan sitelerin çoğunluğunun iz bırakmama amacıyla kişisel sunuculardan oluşmasıdır. Bu yönden bakıldığında Deep Web siteleri, tarayıcılar için istenmeyen kötü çocuğa benzetilir ve tabi aynı şekilde bu siteler de standart tarayıcılarda görünmek istemezler.

İnternetin Kenar Mahallesi

Deep Web veya Dark Web aslında zaten herkesin ulaşamaması için tasarlanmış ve ancak belirli kişiler ve belirli amaçlar için ulaşılabilir internet siteleri ve içeriklerinden oluşan sanal alandır. Deep Web’te, normal internet kullanıcısı için çok işe yarar sayılabilecek çok az oranda içerik bulunmaktadır. Deep Web için kimsenin erişemediği ancak çok önemli ve faydalı bilgilerin bulunduğu bir dünya düşüncesi tamamen abartıdan ibarettir.
Tüm web sitelerinin kişisel sunucularda bulunduğu bu dünyada herhangi bir denetim ve takip söz konusu dahi olmadığından dolayı akla dahi gelmeyecek uç nokta denilebilecek zararlı içeriklere sık rastlanır. Bu dijital ortam çoğunlukla hackerların, sıra dışı bilim adamlarının, uyuşturucu tüccarlarının, katillerin, ajanların, politik aktivistlerin, teröristlerin, polislerin, hırsızların, kaçakçıların, veri tüccarlarının, sapıkların ve bunun gibi birçok normal olmayan insanın barındığı bri yerdir ve böyle olması nedeniyle burada görebileceğiniz insanlık dışı vahşet içeren izletiler, organ ticareti, uyuşturucu ticareti, çocuk pornosu, kara para aklama işleri, kiralık katiller, bebeklerin alınıp satılabildiği ve insan ticareti yapılan siteler, çalıntı malların, silahların, bombaların satışı, patlayıcı madde imalatıyla ilgili malzeme ve belgeler, çalınmış kredi kartı bilgileri, sahte vize, pasaport ve ehliyet gibi belgelerin düzenlenmesi, hackerların paylaştığı belgeler ve daha akıllara gelebilecek her türlü yasa dışı faaliyetlerin yapıldığı ve yaptırıldığı bir ortamdır.

Deep Web – İnternetin Karanlık Yüzü Nedir

Kuralları Olmayan Dünyanın Görünmeyen Yüzü

Deep Web’in genel içeriğinin %99’u yasa dışıdır. Bu tür yasa dışı işlere ilgisi olmayan normal internet kullanıcıları, içerik olarak bu gibi zararlı şeylerden farklı çok büyük bir beklentisi olmamalıdır.
Deep Web’te çok az orandaki işe yarar sayılabilecek içeriğe ulaşmak içinde gerekli yönlendirme dizinlerinin bulunması çok zaman alabilmektedir. Bunun haricinde Deep Web içeriğinin oldukça büyük bir kısmının ingilizce olması sebebiyle, çok iyi derecede ingilizce bilmeyenlerin bu ortamda dolaşırken her an karşılaşmak istemeyebilecekleri içerik veya görüntülerle karşılaşması olasıdır. Giriş yapıldığı takdirde, giörünmriş yapan bilgisayara virüs bulaşması kaçınılmazdır. Ayrıca paylaşımda bulunulması durumunda hackerlar, paylaşım yapanların IP adresleri üzerinden kişinin bilgilerini elde edebilir. Ayrıca Deep Web’te bulunan çok sayıdaki terör örgütleriyle de karşılaşma ihtimali de cabası. Böyle yasa dışı bir ortamda alıcı/satıcı kılığındaki birçok polisin, FBI ajanlarının kurdukları tuzak siteler aracılığıyla meraklıları beklediğini söylemek yanlış olmaz.

Deep Web’deyseniz Heran Tehlike Altındasınız

Ayrıca Deep Web’e girmek için özel tarayıcıların kullanılması gerekmektedir. Tor ile bilinen yaygın dizinlere girilebilir. Kişi ve grupların sanal tüneller ile bağlantıların maskelenmesi ve IP numaraların sürekli değişmesi mantığıyla çalışan bir ağ olan Tor ve bu ağ ile bağlantı kurmayı sağlayan program olan Tor Browser ile Deep Web’in başlangıç seviyelerinde gezilebilir. Fakat bu şekilde erişim çok kısıtlı olacaktır. Bunun dışında Tor Browser sürekli IP değiştirdiğinden dolayı, sisteme girildiğinde, giren kişinin IP’si başka birisi tarafından, giren kişide başka birisinin IP’sini kullanıyor olacaktır. Bu durum, Deeb Web’e giren kişinin IP numarasının suça ulaşmasına olanak sağlayabilir. Yani Tor Browser’ın sisteminden dolayı bir kişi, IP’sinin üzerinden neler yapıldığını hiçbir zaman bilemez.

Deep Web – İnternetin Karanlık Yüzü Nedir

İnternetin Katmanları

Bugün dünyada kullanılan internet 10 farklı seviden oluşmaktadır. 1. seviye olan ve herkesin özel bir tarayıcı gerektirmeden kullanabildiği Surface Web, yani yüzeysel internetten sonra kademeler halinde Deep Web başlar. Bu kademeler içeriğin yasa dışılığı arttıkça değişir. Deep Web başlangıç seviyesi olarak adlandırılan 2. seviye, Bergie Web ile başlar. Ama asıl Deep Web 3. seviye sonrasıdır. Bu seviyeden sonrası proxy seviyesidir. Bunun da bir üst seviyesi olan 4. seviye Charter Web olarak adlandırılır. Buraya kadar bahsedilen kısma her internet kullanıcısı Tor Browser ile girebilir. Fakat bundan sonrasına erişim sağlamak için bir web tarayıcısına değil özel cihazlara ihtiyaç duyulan seviyeler bulunmaktadır. Farklı içerikler barındıran ve ancak farklı programlarla ulaşılabilecek olan 5., 6., 7. ve 8. seviyelerden sonraki seviye kapalı sistem olarak adlandırılan 9. seviyedir. Wikileaks belgeleri bu seviyeden çıkmıştır. Bu seviyeye giriş için özel işletim sistemine sahip cihazlara gerek vardır. Henüz ulaşılamamış olan 10. ve son seviye, adını dünyanın en derin noktası olan Mariana çukurundan almıştır. Bu düzey için birçok iddia vardır. Henüz ulaşılamamasının sebebi, günümüz bilgisayar teknolojisinin bunun için yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır. Kuantum ile çalışan bilgisayarlarla marianas web olarak adlandırılan bu alana girilebileceği söylenir.

Deep Web’e Girmek Yasalmıdır

Deep Web’te ticareti yapılan çoğunlukla yasa dışı işlemlerin karşılığında ödemeler ise özel para birimi olan bitcoin ile yapılır. Deep Web’e girmek, Deep Web kullanmak, Deep Web sitelerini ziyaret etmek veya Tor Browser kullanmak temel olarak suç değildir. Fakat bu sitelerin çoğunda uluslararası yasalarca suç kabul edilmiş içerikleri görüntülemek, bilgisayara indirmek, bu gibi içerikleri belirtilen sitelere yazmak, yüklemek veya bazı sitelerden yasadışı hizmet veya ürün alıp satmak suç sayılır. Gerçek hayatta görmek istemediklerinizi görmek, bir arada olmak istemediklerinizle beraber bulunmak istemiyorsanız Deep Web’te de bulunmamalısınız. Ancak normal internet kullanıcısı, sırf merak ettiğinden dolayı Deep Web’e girmektedir. İnternetin derinliklerinde böyle bir dünya vardır. Bilmekten bir zarar gelmez. Fakat çokta fazla meraklı olup kurcalamamak gerek.