Dahi Çocuk Einstein’ı Geçti

Dahi Çocuk Einstein’ı Geçti

İngiltere’de bir çocuk daha Albert Einstein ve Stephen Hawking gibi dehaları IQ sıralamasında geride bıraktı. 11 yaşındaki Hint asıllı İngiliz vatandaşı Arnav Sharma,  Mensa IQ testinde ulaşılabilecek en yüksek derece olan 162 skorunu elde etti. İngiltere’de yaşayan 11 yaşındaki Arnav Sharma, dünyanın en prestijli IQ testlerinden biri olan Mensa’da 162 puan alarak, aynı testte 160 puan alan Almanya doğumlu teorik fizikçi Albert Einstein ve İngiliz fizikçi ve astronom Stephen Hawking gibi dünyanın en parlak beyinlerini geçmeyi başardı. Geçen sene 12 yaşındaki  Hint asıllı İngiltere vatandaşı Rajgauri Pawar adlı kız da testte 162 skorunu almayı başarmıştı.

Artık Ülkesinin En Zekilerinden

İngiltere’nin Reading bölgesinde yaşayan Sharma birkaç hafta önce girdiği teste hiç hazırlık yapmadığını ve daha önce hiçbir şekilde benzer bir teste girmediğini de belirtti. The Independent’a konuşan Sharma Mensa oldukça zor bir test ve insanların çoğunun testi geçmesi beklenmiyor dedi. Özellikle sözel muhakeme yeteneğini ölçen testte aldığı sonuç Sharma’yı IQ sıralamasına göre ülkedeki yüzde 1’lik kesimin de en başına getirdi. Sınavın yaklaşık 2 buçuk saat sürdüğünü belirten Sharma sınavda 7-8 kişi vardı. Birkaçı çocuktu ancak gerisi yetişkinlerden oluşuyordu. Sınava hiç hazırlık yapmamıştım ancak endişeli de değildim. Ailem için bu sürpriz oldu ancak sonucu söylediğimde çok sevindiler diye konuştu.

Çocukluğundan Belliymiş

Arnav’ın annesi Meesha Dhamija Sharma, Arnav bebekken onun büyükannesinin kendisine Arnav’ın ileride çalışmalarında çok başarılı olacağını söylediğini ancak o dönem bu yoruma güvenemediğini ancak şimdi büyükannenin haklı çıktığını söyledi. Anne Sharma, oğlunun matematik yeteneğini 2 buçuk yaşında iken fark ettiğini belirterek  100’den fazla sayıları hesaplayabiliyordu. O zaman öğretmeyi bıraktım çünkü sayılarının sonu yoktu dedi.

Arnav’ın tek yeteneği matematik değil. Kod yazma, badminton, piyano, yüzme ve dansla da ilgileniyor. Ayrıca tüm ülkelerin başkentlerini sayabiliyor.

Bilim Alanındaki Diğer Yazılarımız İçin Tıklayınız

Yaşam Alanındaki Diğer Yazılarımız İçin Tıklayınız

Gündem Haberleri İçin Tıklayınız

Teknoloji Haberleri için Tıklayınız

Paylaş
Önceki İçerikSinestezi Nedir ? Hastalık mı Yoksa Yetenek mi ?
Sonraki İçerikCristiano Ronaldo’ya Neler Oluyor
Zeliha BAYANSU
1998 yılında Mersinde dünyaya gelen Zeliha BAYANSU 4 çocuklu Aslen Şanlıurfalı bir ailenin ortanca çocuğudur. İlkokul , ortaokul ve lise öğrenimini Mersin'de tamamlayan Zeliha Bayansu şuanda Düzce Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünde eğitim almaktadır.