Çocuklarınızı Bu 10 Besinden Koruyun

Çocuklarınızı Bu 10 Besinden Koruyun

Anne ve babaların dikkatine. Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için her türlü yolu deneyen ebeveyinlerimiz bir çok şeyi atlıyor. Yararlı olmasının diğer bir yanında çocuklarınızı agrasif yapan yiyecekler olduğunu hiç düşündünüz mü ?  Hep olumlu taraftan baktığımız yiyecekler çocuklarınızı nasıl etkiliyor bakalım isterseniz.

Çocuklarınızı Agrasif Yapan 10 Yiyeceğe Dikkat

Tavuk Kanadı : Araştırmacılar tavuk kanadı tüketen çocukların daha agrasif ve sinirli olduklarını anlamış ve şu bilgileri vermişlerdir. ‘ Çocuklar ısırarak yedikleri besinleri tükettikten sonra saldırgan hale geliyor ve özellikle yatmadan birkaç saat önce tavuk kanadı yedirilmemeli.’

Mantar : Bilindiği üzere mantarın yabani olanları oldukça tehlikeli . Bu besin kaynağını tüketen çocuklarda halüsülasyonlara neden olabiliyor.

Asitli İçecekler : İçeriğinde asit olan yiycek ve içeceklerde ise mide ve bağırsak sorunlarına yol açtığı belirtildi.

Sosis : Çocukların genellikle kahvaltılarda en çok tüketmek istedikleri besinlerden biride sosistir. Sağlıksız olduğunu bildiğimiz halde çocukların tüketmelerine karşı koyamamaktayız. Özellikle 10 yaşından küçük çocukların bu besini tüketmemelerine özen gösterilmelidir. Çünkü 10 yaşından küçük çocuklarda görülen boğulmaların genellikle sosisten olduğu belirtilmiştir.

Dondurma :  Çocuklar hangi mevsimde olursalar olsunlar dondurmaya hayır diyemezler. Sadece yaz aylarında yedirmekte kararlı olan ailelerin bu tutumlarından sonra unuttukları bir diğer bilgi ise dondurmanın çabuk bozulma özelliğinden dolayı içindeki maddelerin bağırsakları bozmasına  neden olduğudur.

Fıstık : Ölümle sonuçlanan bir çok hastalığın fıstık alerjisinden olduğu anlaşılmıştır. Genel olarak alerjik hastalığı çok sık görülen bu besini çocuklarınıza yedirirken dengeli yedirmekte özen gösterin.

Hamur İşi : Özellikle zayıf olan çocuklara çok sık yedirilen hamur işi çokta faydalı olduğu söylenemez. Okula giderken beslenme olarak koyulan puaça , hamburger , simit tarzı hamur işi yiycekler kolesterol dengesini bozduğu için hamur işini yedirirken dengeli yedirmeye özen gösterin.

Dondurulmuş Gıdalar : Kadınların kış ayı için difirizledikleri bazı yiycekler oldukça zararlı . Her mevsim kendi sebzeleri  ile güzel olduğunu unutmamalıyız. Dondurulmuş gıdaların ne gibi zararı olur demeyin. Bu gıdalar dondurulma esnasından zararlı organizmaların üremesinden dolayı mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden oluyor .

Çikolata : Büyük  , küçük demeden herkesin vazgeçilmezi olan çikolatanın mutlu ettiği kadar zarar verdiği yanlarıda var . Çikolata yüksek oranda şeker ve kakao içerdiğinden dolayı kandaki kolestrol miktarını yükselttiği  belirlendi.

Ton Balığı : Balık türlerinin yararlı olduğunu haftada en az 2 kere yenmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Yalnız Ton balığının aşırı derecede tüketilmesi durumunda sinir sistemine zarar vererek kalp krizi geçirme riskini arttırdığı bilgisi verildi.

Sağlık Konusundaki diğer Yazılarımız için Linki Tıklayınız…

Paylaş
Önceki İçerikNarlıkuyu Cennet Cehennem Mağarasında Yağmurun Güzelliği
Sonraki İçerikErkeklerde Orta Yaş Sendromu
Zeliha BAYANSU
1998 yılında Mersinde dünyaya gelen Zeliha BAYANSU 4 çocuklu Aslen Şanlıurfalı bir ailenin ortanca çocuğudur. İlkokul , ortaokul ve lise öğrenimini Mersin'de tamamlayan Zeliha Bayansu şuanda Düzce Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünde eğitim almaktadır.