Çocuğunuza 7 Altın Kuralda Yemek Yedirebilirsiniz

Çocuğunuza 7 Altın Kuralda Yemek Yedirebilirsiniz

Çocuğumun beslenme alışkanlığı yok , sadece oyun şeklinde yemek yiyiyor vs. gibi dert mi  yakınıyornusunuz ? Artık dert yakınmak yok. Çocuğunuzun yemediği bütün yemekleri artık 7 kuraldan birini uygulayarak yedirebileceksiniz.

1.Yemek yedirmeyi daha renkli ve daha eğlenceli hale getirmeye özen gösterin

Bebeklerde bu sorunu pek çok yaşamasanızda , ek gıda geçmiş bebeklerde ve çocuklarda yemek yedirememe sıkıntısı tüm anne ve babaların en çok yakındıkları konudur. Nasıl ki anne sütü ve biberon kullanan bebekler için bu eğlenceli bir hal ise ek gıdaya başlayan çocuklarda eğlenerek yemek yemek isterler. Peki bunu nasıl yapabilirim ? dediğiniz duyar gibiyim. Yemek saatlerinde sunumlarınızı daha daha dikkat çekici şekilde yapabilirsiniz. Yemek sofrasında ailecek eğlenerek , renkli zaman geçirmeye özen gösterin.

2.Çocuğunuzla inatlaşmayın

Çocuğunuz eğer yemek yememekte ısrarcı ise onunla beraber inatlaşmayın. Yemeği yedirmek için peşinden koşmayın , ayakta yemek yedirmeye çalışmayın , televizyon karşısında oturup yemek yedirmeyin. Çocuk bunları bir süre sonra alışkanlık haline getirip aynı hareketleri sergilemeye devam edecektir. Buda çocukta yeme alışkanlığını oluşturmakta sıkıntı yaşatır ve ilerde bu inatlaşma çocukta kalıcı bir huy haline gelip anne ve babaya karşı gelme tutumunu ortaya koyacaktır. Eğer çocuğunuz inatlaşıyor ise yemek yemeye zorlamayıp bir sonraki öğünde yemek yiyebileceğini açıklayıp kesinlikle aralarda yemesi için eline yiycek vermeyin. Eğer bu tutumu uygulayabilirseniz çocuk bir süre sonra kendiliğinden acıkıp sizinle aynı masada inatlaşmadan yemek yiycektir.

3.Sağlıklı besinler hazırlayın

Çocuk belirli bir yaşa geldikten sonra kendine ait damak tadi oluşmaya başlar. Tadını sevmediği bir sebzeyi , yemeği yedirmekle uğraşmak yerine , sevmediği besinin karşılayacağı protein , karbonhidrat ve yağı başka bir besinle dengelemeye çalışın. Çocuğunuza tek çeşit besin yedirmek yerin çok çeşit gıdalar yedirilmeli ve ihtiyacı olduğu kadarınca sevebileceği sağlıklı menüler hazırlayabilirsiniz. Öğünlerde bu besinlerin dengeli dağılımı gereklidir. Yağ ve karbonhidrat alımında pek çok sıkıntı çekmesenizde zengin proteinleri yedirmekte sıkıntı çekebiliyorsunuz. Et yemeyen çocuk sayısıoldukça fazladır. Bunun yerine peynir , Süt , yoğurt , yumurta , mercimek , kuru fasülye , bezelye gibi besinleri yedirebilirsiniz. Ekmek tüketmeyen çocuklara ise patates ,  makarna gibi yiyeceklerde yedirebilirsiniz.

4.Çocuğunuzun kahvaltısına ve yemeğine eşlik edin

2 yaşından büyük çocuklarda yemek yeme  bireysel olmalıdır. Çocuğu özgür bırakın yemek yerken , üstüne dökebilir , etrafa sıçratabilir çocuğunuzu bu yüzden asla azarlamayın. Çocuğunuz tek başına yemek yerken kendine özgüveni  gelir ve çocuğun yemek yeme motivasyonu artar.

5.Anne ve baba olarak yemek yeme alışkanlığınıza dikkat edin

Anne ve babaların yemek yeme alışkanlıkları çocukları oldukça etkilemektedir. Anne ve tek yönlü bir Beslenme içerinde oldukları zaman çocuklar anne ve babayı örnek alarak çocuktada bir secilik başlayacaktır. Bu alışkanlıkta çocukta dengesiz beslenme , vitamin eksikliği ve kansızlık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

6.Çocuğunuzu yemek yeme alışkanlığını size karşı kullanmasına izin vermeyin

Bazen çocuklar yemek yeme alışkanlığını aileye karşı psikolojik yönde kullanırlar. İstedikleri oyuncak alınmadı zaman ya da istedikleri bir aktivite gerçekleştirilmediği zaman çocuklar yemek yememekte ısrarcı olurlar. Bu durumda çocuğa zorla yemek yedirilmemeli acıkacağı zamanı beklemek en doğru davranış olacaktır. Aynı tutum kreşe ve dadıya bırakılan çocuk içinde geçerlidir. Bu durumda anne ve babanın aynı tutumu onaylamaları ve uygulamaları önemlidir.

7.Yemek istemediği besinleri başka altarnatifle yedirmeye çalışın

Yemek seçme özelliği olan çocuklarda sebzeyi sizin istediğiniz şekilde değildi çocuğun farketmiyeceği bir şekilde yedirmeye özen gösterin . Mesela süt tüketmeyen bir çocuğa meyveli yoğurt , yoğurtlu bir yemek veya sütlü tatlılar verebilirsiniz. Çocuğunuz sebze tüketmiyorsa çorbanın içine koyup blender’la karıştırıp içirilebilir ya da köfte yapılabilir patates püresinin içine konulabilir ya da böreğin içine konulup çocuğa yedirilebilir.

Çocuğunuza 7 Altın Kuralnda Yemek Yedirebilirsiniz ? benzer yazılarımız için sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın… www.yasamdergisi.com