CocaCola Hakkında Bilmediklerin

CocaCola Hakkında Bilmediklerin

Coca-Cola ilk olarak 1964 yılında ülkemizde boy göstermeye başlamıştır. Şirket ilk yatırımlarını Marmara Bölgesi’nde özellikle İstanbul sınırları içerisine yaptı. İstanbul Meşrubat Sanayi Anonim Şirketi (İMSA) 3,5 milyon liraya yaklaşan sermaye ile kuruldu. Coca-Cola ilk kurulduğu günden itibaren ülkede büyük bir ilgiyle karşılandı. Satış rekorlarına her gün bir yenisini eklerken müşteri beğeniside gün geçtikçe artıyordu. Birden böyle büyük başarılara imza atmaya başlamasından olsa gerek Coca-Cola hakkında halk arasında kulaktan kulağa dolanan Haberler ve efsanevi bazı hikayeler piyasaya çıkmaya başladı. Bunun sonucunda da cevaplanması gereken bir sürü soru. İşte o sorulardan cevabı en çok merak edilen birkaç tanesi.

Coca-Cola’nın Anlamı Nedir ?

İsim önerisi Coca-Cola’yı bulan eczacı Dr. John Pemberton’ın muhasebecisi olarak çalışan Frank Robinson’a aittir. Bu öneriyi 2 adet ‘C’ harfinin yan yana ve reklam faaliyetlerinde estetik duracağını ve kendine özgü etkili ve çarpıcı bir stilinin olacağını düşünerek yapmıştır. Yani Coca-Cola ismi tamamen göze hitap etmek uğruna oluşturulmuş iki adet anlamsız cümlenin yan yana gelmesiyle oluşturulmuş. Coca-Cola’nın simgesinin bugün hafızalarımıza yer etmiş olmasından bu girişimin başarıya ulaştığını görüyoruz.

Coca-Cola’nın Sırrını Kaç Kişi Biliyor ?

Coca-Cola’nın orjinal formülü Atlanta’daki Coca-Cola müzesinde saklanmaktadır. 128 yıldır gizli tutulan bu formülün başarılı bir şekilde sürdüre bilmelerinin sebebi detayları paylaşmadan en iyi şekilde koruyabilmeleridir. Bu önemli sırrı bilen kişi sayısı bazı kaynaklarda sadece 2 kişi olarak söylense de Coca-Cola şirketi bu konuda herhangi bir açıklama yapmış değil. O yüzden formülü kimlerin bildiği tam bir muamma.

Coca-Cola’nın Geliri Nereye Gidiyor ?

Coca-Cola fabrikası 129 yıl önce ABD de kurulmuş olan %100 halka açık uluslar arası bir şirket konumundadır. Dünya üzerinde çok çeşitli ekonomik, siyasi ve dini rejimden oluşan birbirinden farklı 206 ülkede faaliyetlerini devam ettirmektedir. Coca-cola şirketinin kendi yaptığı açıklamalara göre şirket hiç bir dini veya siyasi oluşumu desteklemediği gibi gelirlerinin tamamen İsrail’e aktarıldığıda asılsızdır. Nitekim Coca Cola şirketi 1998 yılından bu yana Filistin’de 3. en büyük iş verenlerden biridir.

Coca-Cola Uyuşturucu İçerir mi ?

Coca Cola 1886 yılındaki reklamında ilk olarak sinirlere ve yorgunluğa iyi gelen bir tonik olarak piyasaya sunulmuştu. Daha önce duymuş olabileceğiniz bir gerçek şu ki, Coca Cola 1903 yılı öncesinde şişe başına 9 miligram gelecek şekilde kokain içeriyordu. Daha sonra tüketiminin yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber 1903 yılı sonrası üretiminde formülün içinden çıkarıldı.

Paylaş
Önceki İçerikAy Yüzeyinde Bol Miktarda Su Bulundu
Sonraki İçerikÇölyak Hastalığı ile Tanışın
Mahmut Yalçınkaya
8 haziran 1998 yılında dünyaya geldim. Çocukluğum köhne bir mahallede geçti. Kötü olan o ki, gençliğimde aynı mahallede geçiyor. Basit bir ilkokul, 4 yıllık bir meslek lisesi derken şimdi mersin üniversitesi inşaat bölümü öğrencisiyim. Hedeflerim iyi bir mimar ve yanı sıra sağlam bir eleştirmen olmak.