Bayan Kuaförlerinin Delirdiği 10 Müşteri Tipi

Bayan Kuaförlerinin Delirdiği 10 Müşteri Tipi

Harika bir kuaför bulmak, hayatınızda göz ardı edilemeyecek kadar mutlu ve içerikli bir yaşama dönüşen sırlardan biridir. Evlenmek için harika bir insan bulmak kadar önemli değildir belki  fakat güvenebileceğiniz bir doktor bulma ya da sevdiğiniz bir bebek bakıcısı bulma ile eşit olduğuna inanıyorum. Niye ya? Kötü bir Saç Kesimi bir yaz boyu tatilinizi mahvedebilir, ancak harika bir saç kesimi ise sizi kendinize güvenmeyi, seksi ve dünyayı almaya hazır hissetmenize neden olabilir.

Öyleyse o müthiş kuaförünüzü bulduğunuzda, onu delirtmek istemezsiniz. Siz siz olun Bayan Kuaförlerinin Delirdiği 10 Müşteri Tipi içerisinde olmayın..

1.Her Defasında Randevuya Geç Gelen Müşteri

Kuaförler tıpkı bir uçak terminali gibidir. Eğer uçaklardan biri kalkış için otar yaparsa günün geri kalan uçuşlarını mahveder. Eğer bir müşteri randevusuna geç kalırsa, kuaförünün günün geri kalanındaki randevularının bozulabilmesi muhtemel bir sonuçtur.

Bayan Kuaförlerinin Delirdiği 10 Müşteri Tipi birincisi sürekli olarak randevularına geç gelen müşteri tipidir. Kuaförler bu tip müşterileri hiç sevmezler. Kuaförünüz ara sıra geç kalmanıza delirmeyecektir  fakat sürekli alışkanlık haline getirildiğinde emin olun sizden hiç hoşlanmayacaktır.

Eğer geç kalıyorsan, Kuaförünüze bir telefon kadar yakınsınız aramayı ve durumunuzu açıklamayı unutmayın. Kuaförler, bir müşterinin yeterli zaman bırakmadan randevusunu iptal etmesinden nefret eder.

Son dakikada iptal eden müşteriler kuaförlerini maddi açıdan zor durumda bırakabilirler. Çünkü kuaförlerin tek geliri randevu ile günlerini dolduran müşterileridir. Eğer gidemeyecek iseniz asla randevu vermeyin. Bu durum bir iki kere için göz ardı edilebilir fakat sık sık ve alışkanlık haline getirirseniz kuaförünüz zor durumda kalacaktır. Boş bir koltuk onlara para kazandırmayacaktır. Çoğu kuaför koltuğunda oturan bir müşteri varsa para kazanabilir.

3.Kuaförün Asistanından Rahatsız Olan Müşteri

Belki size hoş gelmeyebilir fakat kuaförünüz için önemli bir kişi bunu unutmayın. Sonuç olarak kuaförünüzün asistanı; siz yardımcıya üçüncü sınıf insan muamelesi yapmanız kuaförünüzü rahatsız edicekdir. Müşterilerine bunu söylemekten kendilerini rahat hissetmeseler de bu kaba davranışları dikkate alırlar. Ve bunu kendi başlarına fark edemezlerse, salonlardaki insanlar konuşur ve salondaki herkes kaba müşterilere hoş gözle bakmazlar.

4. Cep Telefonları ile Konuşan Müşteri

Bir saç kesimi sırasında cep telefonunuzdan uzak durun. Çünkü kuaförü delirtmeye yeter. Telefon ile konuşan bir müşteri ile ilgilenmek bir hayli zordur.

5.Mutsuz Gelen Müşteri

Özel hayatında veya iş hayatında sinirlenip kuaför salonuna gelen müşteri, kesinlikle çekilecek bir müşteri tipi değildir onlar için. Kendinizi çok mutsuz ve huzursuz hissediyorsanız kuaförünüz yapacağı hizmetin dışında ekstre olarak sizin mutlu olmanız içinde çaba gösterecektir. Bu da onları bi hayli yoracak ve fazladan zaman harcamalarına sebep olacaktır.

6.Çok Konuşan Müşteri

Bazı insanlar için Kuaför salon ziyaretleri iyi bir arkadaşınızla masada terapi ya da çay gibi olabilir. Aşk hayatınız ya da onun eksikliği hakkında konuştuğunuz yer burasıdır. Eski sevgilinizi kovduysanız ya da hamile olduğunuzu ilk açıkladığınız yer kuaförünüz olabilir.

Ancak çok fazla dramatik, kişisel ayrıntılar bazı kuaförleri delirtebilir. Kuaförünüzün  tepkisine dikkat edin. Eğer konuya eşlik ederse, tamam. Ancak, kuaförünüz saçınıza konsantre olmuşsa bırakın işini yapsın aksi durumda arkadaşınızın meselesinin korkunç ayrıntıları yerine daha iyi bir kesim veya renk elde edebileceğinizi unutmayın.

7.Örnek Gösteremeyen Müşteri

Birisi koltuğuna oturduğunda ve resim olmadan istedikleri yeni kesimi veya rengi açıklamayı denediğinde kuaförlerin delirdiği andır.

Eğer aynı Saç ve düzen de bir müşteri değilseniz kesinlikle kuaförünüze örnek teşkil edecek bir resim ile gitmeniz hem sizin için hemde kuaförünüz için daha verimli  olacaktır.

8.Kuaförlerine Profesyoneller gibi Davranmayan Müşteriler

Kuaförüne gidip bir Saç Modeli ve ya renk gösterip bu nu yapabilir misin, bu renk tonunu uygulama konusunda endişe ile yaklaşan müşteri tipine delirirler. Bu durumda kuaförünüz ona güvenmediğini hissedecektir. Ve artık yapabileceklerini de yapmakta zorlanabilir.

Artık kuaförler gerekli imkan ve ekipmanlar ile eskiye nazaran çok daha profesyonel dir. Şüphesiz gelişen medya, her meslek dalını daha profesyonel hale getirmiştir.

9.Kuaförüne Dürüst Olamayan Müşteri

Saçınıza kimyasal bir muamele olup olmadığınızı kuaförünüze söylemek her zaman  iyidir. Saçınız ve cildini ile ilgili önemli bilgileri kuaförünüze mutlaka  söyleyin. Aksi durumda siz ve kuaförünüz sonuçlara katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

10.Bahşiş Bırakmayan Müşteri

Uygun bahşiş, kuaförünüz için% 15 (onu severseniz % 20) ve saçınızı yıkayan kişiyi de unutmayın. Süslü yerlerden sakının. Saçınızı yıkayan biri, ayrı bir kişinin ise saçınızı kuruttuğuna dikkat edin. Bu kafa karıştırıcı vakalarda, kuaförünüzün asistanına ipuçlarını sormanın en yol olacağınızı söyleyebilirim. Çoğu zaman, ipuçlarına salondan çıkmadan öğrenirsiniz. Bu durumda yapmanız gerek ise en basit yoldur. Asistana vereceğiniz bir bahşiş her durumu kontrol altına almanızı sağlayabilir.

 Güzellik konusundaki yazılarımız için Güzellik kategorisini inceleyiniz…