Ayla Filminden Acı Haber

Ayla Filminden Acı Haber

Sinema sektöründe izlenme rekoru kıran Ayla filminin hikayesinin gerçek kahramınından acı haber geldi.  Koreli Kim’in manevi babası olan Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği hayatını kaybetti.  Türkiyeyi göz yaşına boğan sevginin gücünü gösteren gönlü zengin Astsubay solunum yetersizliğinden dolayı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Hastalığına Yenik Düştü

1950 yılında Türkiye’den Korey’e  giden askerler arasından bulunan ve savaş ortasında kalmış küçük bir kıza hem annelik hem babalık yapan kahramanın hikayesi herkesi gözyaşına boğdu. Küçücük bir kız için kendi hayatından vazgeçen Süleyman amca iyiliğiyle ve karşılıksız sevgisiyle tüm Türkiye’yi kendine hayran bıraktı. Solunum yetmezliği hastalığı olan Süleyman amca Haydarpaşa Numune Hatanesinde tedavi görmekteydi.  Süleyman amca bu hastalığa daha fazla dayanamayıp hayata gözlerini yumdu. Ayla filminin yapımcısı Mustafa Uslu ‘ Süleyman amca melek gibi bir İnsan ve onun  herkes tarafından ne kadar çok sevildiğini görmesini istiyorum. Lütfen dua edin. ‘ dedi.

Ayla ve Süleyman Amcanın Hikayesi

Türkiye’den Kore’ye  17 Ekim 1950’de General Tahsin Yazıcı komutasında  5090 kişilik bir tugaydaki askerlerden biri olan Süleyman amcanın hikayesi  geçtiğimiz günlerde Ayla filmiyle beyaz perdeye yansıtıldı. Gerçek bir Hayat hikayesinden anlatılan Koreli küçük bir kız çocuğunu ölümden kurtaran ve ona hem anne hem baba olan 15 ay boyunca kendi çocuğuymuş gibi sahiplenen  Süleyman Amca Türkiye’ye dönmek sorunda kalmaktadır. Ayla’yı Türkiye’ye götürmek için çok çabalasa da bu çabaları boşa çıkmıştır. Türkiye’ye döndükten yıllar sonra Aylaya kavuşmuştur.