Artık Özgüven Eksikliğinizi Giderebilirsiniz

Artık Özgüven Eksikliğinizi Giderebilirsiniz

Çok küçük yaşlarda kazandığımız bir çok duygu vardır. Bunlardan biri ve bizi koruma içgüdüsüne götüren duygu özgüven duygusudur. Çocuk yaşta kazanılan bu duygu ileriki yaşlarıda etkilemektedir. Peki özgüven nedir ? Nasıl kazanılır ? Özgüveni geliştirmenin yolları nelerdir ? Bu sorularının cevabını sizler için araştırdık.

Özgüven Nedir ?

Özgüven , önemli bir kişisel özelliktir. Kişinin dışarıdan gelecek tüm olumsuzluklara karşı kendini koruma içgüdüsünü yaratır. Özgüvenli bir kişi , güçlüdür , enerjisi fazladır ve artar , başarmak için çaba gösteren özelliklere sahiptir.  Özgüven eksikliği olan bir kişide ise , kendinden emin olamama , kendini savunamama ,   yanlış olduğunu bildiği halde çoğunluğun yaptığını yapma gibi özelliklere sahip olur. Özgüven eksikliği ile ilgili Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci ‘ Kimse dünyaya özgüven eksikliği ile gelmez. Böylece özgüven duygusu zamanla zarar görür. Çocukluktan beri bilinçli ya da bilinçsizce bazı davranışlar sergileriz ve her davranışımıza karşı çevremizdekilerden özellikle ailemiz tarafından geri bildirimler alırız. Çevreden aldığımız tepkileri değerlendirir ve yaptığımız şeyin iyi ya da Kötü olduğuna dair bir sonuca ulaşırız. Çocuk, bir davranış gösterdikten sonra çevresi tarafından takdir, sevgi ve saygı alıyorsa, kendisinin değerli ve yeterli olduğuna inanır. Bunun aksine çocuk, çevresinden sürekli eleştiri ve Ceza alıyorsa kendisinin; kötü, beceriksiz ve yetersiz biri olduğuna dair bir inanç geliştirecektir. Böyle durumların ve davranışların birçok kez tekrarlanması yoluyla çocuk kendini değersiz, yetersiz görmeye başlayacaktır ve yanlış yapma, eleştirilme korkusu yaşayacaktır. ‘  dedi.

Özgüven Eksikliğinden Kurtulmanın Yolları

  1. Kendinize merhamet gösterin.
  2. Kendinizi eleştirmekten , kendinizden şikayet etmekten vazgeçin ve mükemmelliyetçi olmak için çabalamayın.
  3. Olumsuz düşünceleriniz yerini olumlu düşünceleri yerleştirmelisiniz.
  4. Hayatınız boyunca kazandığınız başarılarınızı liste yapın .
  5. Görünüşünüze ve giyiminize özen gösterin. Dik oturmaya çalışın . Hobiler edinin ve hobilerinizi yapın .
  6. Amaçlarınızı belirleyin ve onlara ulaşmak için hedeflerinizi küçük paylara bölerek ilerlemeye çalışın.
  7. Kendinize iyi bir Arkadaş olun . başkalarına gösterdiğiniz saygıyı ve sevgiyi kendinize de gösterin .

UNUTMAYIN ! Ait olduğunuz en değerli hazine kendinize duyduğunuz saygıdır. Ve yine unutmayın ki kendiniz için en önemli olan yine sizsiniz.