360 Derece Çekim Yapan Ucuz Kameralar Sizi Şaşırtacak

360 Derece Çekim Yapan Ucuz Kameralar Sizi Şaşırtacak

Küresel görüntüler üreten ucuz kameralar, fotoğrafçılığa yeni bir dönem açıyor ve insanların hikayelerini paylaşma biçimini değiştiriyor.

360 Derece Çekim Yapan Ucuz Kameralar Sizi Şaşırtacak
360 Derece Çekim Yapan Ucuz Kameralar Sizi Şaşırtacak

Dünyayı manzaralar ve seslerle çevrili 360 derecelik bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yakın zamana kadar, bu bağlamı yakalayan fotoğraf çekme ve video için iki ana seçenek vardı: Birden fazla kamerayı çakışan görüş alanlarıyla farklı açılarda konumlandırmak veya özel bir kamera için en az $ 10.000 ödemek için bir teçhizat kullanın. Üretim süreci de oldukça hantaldı ve tamamlanması genellikle birkaç gün sürdü. Fotoğraflarınızı çektiğinizde, resimleri bir bilgisayara aktarmanız gerekiyordu; onları kesintisiz bir resim haline getirmek için karmaşık ve pahalı yazılımlarla uğraşın; ve sonra dosyayı başka kişilerin kolayca görebileceği bir biçime dönüştürün.

Günümüz Teknolojisinde Artık Hem Çok Ucuz Hemde Daha Pratik

ALLie Kamera

Aslen gözetim endüstrisi için geliştirilen ve düşük ışık altında görüntü yakalama teknolojisi kullanmaktadır.

ALLie Kamera
ALLie Kamera

 

Günümüzde, herkes 500 $ ‘dan daha düşük bir ücret ödeyerek kamera satın alabilir ve çekim yapabilir. Fakat önemli olan ise 360 °  çekim yapabilmektir. Ya dikey ya yatay çekim yapmak artık facebook ve Youtube’ a kullanıcıları için cazip bir seçim değildir. Sosyal Medya kullanıcıları atık daha net ve farklı çekimler aramaktadırlar. Takipçilerinizi artık heyecanlandırmanızın zamanı geldi sanırım. ALLie ile çekilen videoyu izlerken sizde şaşkına dönebilirsiniz.

Kodak Pixpro SP360 4k

Havadan 360 ° videolar üretmek için drone üzerine monte edilebilir.

 

Kodak Pixpro SP360 4k
Kodak Pixpro SP360 4k

Ya da Üniversite de Tıp öğrencileri ameliyat hakkında öğretmek için yaptığı tıbbi prosedürlerin küresel videolarını düşünün . Şirket , hastanın üstündeki cerrahi ışıklara bir beyzbol topu boyutunda olan 500 dolarlık bir 360Flize 4K kamera takarak işlemleri gerçekleştiriyor . 360 ° görüş, öğrencilerin sadece cerrah ve cerrahi alanı değil, aynı zamanda ameliyathanenin düzenlenme biçimini ve ameliyathanenin etkileşim biçimini görmesini sağlar.

Bu arada, Kodak’ın 450 USD’lik Pixpro SP360 4K gibi ucuz 360 °kameralar , profesyonel ve üniversite ekipleri için uygulama sırasında basketbol arka panolarında , futbol sahalarında ve hokey ağlarında ortaya çıkıyor. Koçlar, elde edilen videoların oyuncuların eylemi görselleştirmesine ve geleneksel yan çizgi ve bitiş bölgesi videolarının yapamayacağı şekilde oyunlara hazırlanmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

360Fly 4K

Toz geçirmez ve su geçirmez, çoğunlukla ekstrem sporları kaydetmek için kullanılır.

Bu uygulamalar, çoklu lensler ve sensörlerden gelen görüntüleri bir araya getiren çeşitli teknolojilerdeki akıllı telefon patlaması ve yenilikleri nedeniyle mümkün olmaktadır. Örneğin, 360 ° kameralar normal kameralara göre daha fazla beygir gücü gerektirir ve daha fazla ısı üretir, ancak akıllı telefonları çalıştıran enerji tasarruflu cipsler tarafından işlenir. Hem 360fly hem de 499 $ Allie kamerası , Samsung’un üst düzey ahizelerini çalıştıranlara benzer Qualcomm Snapdragon işlemcilerini kullanıyor.

360Fly 4K
360Fly 4K

Kamera şirketleri, son yıllarda akıllı telefon üreticilerinin yüksek kaliteli görüntülemeyi cihazlarına entegre etmeye yönelik sürekli araştırmalarından da yararlandı. Yarışma, Sony gibi bileşen üreticilerine görüntü sensörlerini küçültme ve düşük ışıkta yüksek çözünürlük ve iyi performans sunmalarını sağlamaya zorladı. Büyük akıllı telefon pazarının bileşen fiyatlarının düşürülmesine yardımcı olması nedeniyle, 360 ° kameralı üreticiler, cihazlarını erişilebilir bir şekilde, genellikle 500 $ ‘dan daha düşük fiyatla bulmayı mümkün buldu “Ölçek ekonomisi olan akıllı telefonlarda kullanıldığı için şu anda 1.000 dolar iken 1 dolara mal olan sensörler var” diyor Jeffrey Martin, 360 ° kameralı bir başlangıç ​​olan Sphericam’in CEO’su. Optik alanındaki gelişmeler de bir rol oynamıştır. Oldukça dar görüş alanlarına sahip olan geleneksel kameraların aksine 360 ° kameralar görüntüleri birden çok noktaya hizalamak ve odaklamak için özel optik gerektiren abartılı balık gözü objektifleri taşırlar.

Çoğu 360 ° kameranın ekranları ve vizörü yok. Telafi etmek için, kamera üreticileri, çekimler oluşturmak ve ortaya çıkan görüntüleri gözden geçirmek için telefonunuza indirebileceğiniz uygulamaları geliştirdiler. Kameralar kablosuz olarak uygulamalara bağlanmakta ve birçoğu doğrudan telefonunuzdan Facebook ve YouTube’a fotoğraf ve video yüklemenize izin vermektedir. Bu siteler, son bir yıl içinde, yalnızca 360 ° içerik kaydedilmesine değil, 360 ° video canlı yayınlanmasına da olanak tanıdı.

360 ° içerik oluşturmak , birden çok görüntüyü birbirine dikmek gerektiğinden, canlı akış için anında yapmanın etkileyici bir teknik başarı olduğunu gösterir. Bilgisayar-görüntü algoritmaları süreci basitleştirerek fotoğraf makinesinde yapılabilir ve bu da insanların videoyu minimum düzeyde geciktirerek canlı yayınlamasına olanak tanır. (Bu, çoğu tüketici sınıfı fotoğraf makinesinin yalnızca iki mercek ve bu nedenle bir dikiş çizgisine sahip olmasına yardımcı olur.Profesyonel versiyonların altı ila 24 objektifi olabilir.) ALLie kamerası, hızlı dikiş ve canlı akışı destekler; ayrıca Ricoh’un yaklaşmakta olan Ricoh R geliştirme kiti kamerası ve Kodak’ın Orbit360 4K , bu yılın ilerleyen aylarında 500 dolara satışa sunulacak.

Ricoh Theta S

Ricoh, görüntü sensörlerini lenslerinin arkasında değil, kamera taraflarına yerleştirerek ince şeklini mümkün kılmaktadır.

Ricoh Theta S
Ricoh Theta S

Futuresource Consulting araştırma firmasına göre, küresel kameralar 2016 yılında dünya çapında tüketici kamera sevkıyatlarının yüzde 1’ini temsil ediyor ve 2017’de yüzde 4’e ulaşacak. Bu cihazların popülerliği, sanal gerçeklik endüstrisinin yanı sıra kamera üreticilerine de fayda sağlayacak. Küresel videoları görüntülemek için özel VR dişlisine ihtiyacınız yok, ancak YouTube birçok kişinin Google’ın Karton ve Beklenti cihazları gibi VR kulaklıklardaki akıllı telefonlardan baktığını söylüyor. 360 ° kameralarla denenen daha fazla insan VR’de diğer insanların izleyebileceği daha fazla içerik anlamına gelir. 360 Derece Çekim Yapan Ucuz Kameralar Sizi Şaşırtacak

Aslında, Facebook’un Oculus VR iştiraki şirketinin teknoloji sorumlusu John Carmack, insanların VR zamanlarının yüzde 50’sinden azını oyun oynayarak geçireceğini öngörüyor. Bunun yerine, neredeyse bir düğün katılmak gibi şeyler yapmak için VR kulaklık takımı kullanabilirler.

Samsung Gear 360

Samsung, 360 ° haber yayını yapan New York Times ve Reuters gazetecilerine bu kameraları verdi .

Samsung Gear 360
Samsung Gear 360

İnsanlar küresel video keşfettikten sonra, araştırmalar göstermektedir ki, görüş alışkanlıklarını hızla değiştiriyorlar. 3B boyutlu küresel görüntüler üretebilen 800 dolarlık bir kamera geliştiren Humaneyes şirketi, içgüdüsel olarak tüm videolarla etkileşime geçmeye başlamadan önce insanların sadece yaklaşık 10 saat 360 ° içerik izlemeleri gerektiğini söylüyor . Sizi gerçekten başka bir yere götüren 360 °görüntüleri gördüğünüzde , onu daha fazla ve daha çok isterseniz.

Teknoloji ve Cihazlar ile ilgili diğer yazılarımız için Teknoloji kategorisine bakabilirsiniz

360 Derece Çekim Yapan Ucuz Kameralar Sizi Şaşırtacak