2017 ye Damga Vuran Film AYLA

2017 ye Damga Vuran Film AYLA

Son zamanların en etkileyici filmi Ayla, ülkenin gündemine oturdu. İzleyenlerin dilinden düşmeyen izlemeyenlere ısrarla tavsiye edilen geçmiş yıllarda ki güney kore savaşında türk ordusunun yer aldığını ve orduda ki astsubay Süleyman ile savaşın ortasında kimsesiz kalan küçük bir kız çocuğunu yani Ayla’yı anlatan bu muhteşem Film Ayla, 27 ekimde vizyona girerek izleyicilerile buluştu.

Süleyman Astsubay İle Ayla’nın Efsanevi Aşkı Yıllar Sonra Film Oldu

1950 yıllarında Güney Kore savaşına gönderilen Türk askerlerinden biri de Süleyman astsubaydır. Süleyman astsubay savaşın çetin geçtiği o dönemde ailesini kaybetmiş masum ve korkmuş küçük bir Koreli kız çocuğunu görür ve onu yanına alır. Kendi kızı kabul ettiği Süleyman komutan ona Ayla adını verir ve onların bu efsane hikayesi böyle başlar. Ayla, yönetmenliğini Can Ulkay’ın , senaristliğini ise Yiğit Güralp’in gerçekleştirdiği 2017 çıkışlı Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı sinema filmi. 1950 yılında başlayan Kore Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikayeden uyarlanan bir film.

Türkiye’nin Oscar Adayı

Türkiye’nin 90. Oscar Ödülleri için “yabancı dilde en iyi film” adayı, Can Ulkay’ın yönettiği Ayla filmi oldu. Ayla , Türkiye sinema sektörü temsilcilerinin oylarıyla dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden Oscar’da yabancı dilde en iyi film dalında Türkiye’yi temsil etmek üzere seçildi. Şimdi, filmin, 4 Mart 2018’de gerçekleşecek olan 90. Oscar Ödül Töreninde yarışıp yarışmayacağı merak konusu.

Film Gişede Rekor Kırıyor

Ayla filminin gişedeki başarısı göz dolduruyor. Türkiye’nin Oscar adayı Ayla diğer rakiplerini geride bıraktı. Peki Ayla filmi ne kadar izlendi?
Kısa sürece binlerce kişi tarafından izlenen Ayla izleyenleri duygulandırmayı başardı. Dikkat çekici bir oyuncu kadrosuna sahip olan Ayla’nın gişesi ise büyük merak konusu oldu. Türkiye’nin 90. Oscar Ödülleri için yabancı dilde en iyi film adayı olan Ayla filmi ne kadar izlendiği ortaya çıktı. Ayla filmini 18 günde 2 milyondan fazla kişi izledi. Yapımcı Mustafa Uslu, İlk günden itibaren ben bu filimi Oscar için hazırladım ve o kalitede yapmaya çalıştım. Çok iddialıyız dedi.

Film Frankfurt Film Festivalinden Üzücü Bir Şekilde Çekildi

Frankfurt Türk Film Festivali’nin açılış filmi Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu, filmin açılış değil kapanış filmi olmasını istediği ve talebin geri çevrilmesini gerekçe göstererek gösterimine onay vermedi.
Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, Mustafa Uslu’nun telefonla arayıp, Ayla’nın gösterimine izin vermediğini bildirdiğini söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Dairesi Başkanlığı’nın da devreye girmesine rağmen Uslu’nun kararından vazgeçmediğini belirten Sıtkı, “Bu davranış ahlaki değildir. Buradaki emeğe ve sinemaseverlerine büyük saygısızlık. 12’ye 5 kala böyle bir yaptırım kabul edilemez bir durum” dedi.
Ayla gösterilemeyince Antalya Film Festivali’nde en iyi film ödülü alan Babamın Kanatları festivalin açılış filmi oldu. Bu arada bazı seyirciler, Ayla’nın gösterimden çekilmesini protesto ederek sinema salonundan ayrıldı.

Yapımcıdan Konuyla İlgili Açıklamar Geldi

Filmin yapımcısından açıklama geldi. Açıklamada şöyle denildi: Ayla filmimizin Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nin açılış değil kapanış filmi olması yönündeki arzumuzu; sebepleriyle birlikte; festival komitesine ilettik. Ancak komite, filmimizi festivalin açılış filmi olarak göstermekte ısrar etmişlerdir. Ayla, 7 Aralık’ta Avrupa ve Asya’da gösterime girecektir. Filmimizin haklarını korumak ve gişesine zarar vermemek adına yurtdışı distribütörümüzle birlikte verdiğimiz ve Frankfurt Türk Filmleri Festivali yetkililerine ilettiğimiz duruma anlayış gösterilmemiş, kamuoyunda olumsuz algı yaratılmıştır. Festivalde Ayla’yı izlemeye giden seyircileri de mağdur etmişlerdir. Bizlerin dışında gelişen bu durum için izleyicilerimizden özür dileriz. Bütün festival yöneticileri filmimizi göstermek istiyorlar bunu anlıyor kendilerinin de bizi anlamalarını rica ediyoruz. Yoğun bir vizyon ve halkla ilişkiler (PR) dönemi içerisindeyiz. Bu nedenle yayın, halkla ilişkiler ve vizyon stratejilerimize saygı duyulmasını rica ederiz.” 2017 ye Damga Vuran Film AYLA